fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

Przepiękny zamek należący do Petera Paula Rubensa, geniusza baroku na sprzedaż

materiały
Średniowieczny zamek, należący niegdyś do barokowego malarza Petera Paula Rubensa wystawiono na sprzedaż za 4 mln euro, czyli prawie 17 mln złotych.

Rubens, mistrz barokowego malarstwa flamandzkiego, mieszkał tam i malował w latach 1635 - 1640.

XIV-wieczny zamek znajduje się w belgijskim Elewijt, zaledwie 25 km od Brukseli. Ma 33 pokoje i z trzech stron otoczony jest fosą. Obecnie jest własnością prywatną i niedostępny dla publiczności, ale często jest wynajmowany na specjalne okazje.

Cała posiadłość składa się z trzech budynków: głównej rezydencji z prywatną kaplicą, willi i zespołu wieżowego z garażem na cztery samochody - w sumie 889 metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej, do tego oryginalne drewniane ozdoby, belki stropowe i kominki.

Posiadłość ma łączną powierzchnię 8 hektarów i jest otoczona łąkami.

Peter Paul Rubens, jeden z najwybitniejszych malarzy baroku, kupił zamek Het Steen w 1635 roku i przebudował go w stylu flamandzkiego renesansu. Zamieszkał tam ze swoją drugą żoną, 16-letnią Heleną Fourment. Po śmierci malarza zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, a pod koniec XVIII wieku był nawet używany jako więzienie. Potem stał pusty przez dziesięciolecia.

Od 2009 roku zamek ma status pomnika dziedzictwa architektury w Belgii. W czasie II wojny światowej zamek uległ zniszczeniu i został wyremontowany w 1955 roku przez mecenasa sztuki Paula Maisona, który organizował we wnętrzu wystawy. To jego spadkobiercy wystawili zamek na sprzedaż.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA