fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynajem

Gdańsk buduje za pieniądze z BGK

W Gdańsku przekazano do użytkowania kolejny budynek mieszkalny zrealizowany na zlecenie gminy przez Gdańskie TBS.

- Od 2005 roku Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał miastu Gdańsk blisko 30 mln zł bezzwrotnego wsparcia, które pozwoliło na utworzenie ponad 450 lokali komunalnych - informuje Anna Czyż, rzecznik prasowy BGK.

Inwestycja przy ul. Człuchowskiej 1 w Gdańsku-Ujeścisku została zrealizowana dzięki wykorzystaniu środków z rządowego programu budownictwa socjalnego i komunalnego z Funduszu Dopłat. Budowa budynku mieszkalnego trwała rok. Koszt inwestycji wyniósł ponad 5,93 mln zł, w tym udział finansowego wsparcia Banku Gospodarstwa Krajowego to 2,37 mln zł.

W budynku powstało łącznie 36 mieszkań 2- i 3- pokojowych o powierzchniach od 43,2 do 62,4 mkw. oraz 19 garaży. Do dyspozycji mieszkańców przekazano również pomieszczenia wózkarni.

- Mieszkania będą wynajmowane od Towarzystwa Budownictwa Społecznego przez miasto Gdańsk w celu podnajmu osobom niespełniającym warunków otrzymania lokalu socjalnego obowiązujących na terenie miasta. Zgodnie z zasadami programu miasto zobowiązane jest teraz do powiększenia swojego zasobu lokali socjalnych lub mieszkań chronionych o taką ilość lokali, jaka powstała z dofinansowaniem BGK - wyjaśnia Anna Czyż.

Gdańska inwestycja jest pierwszym etapem zespołu mieszkaniowego realizowanego przez Gdańskie TBS przy ul. Człuchowskiej. Dwa pozostałe budynki z 59 mieszkaniami oraz m.in. z placem zabaw dla dzieci zostaną przekazane do użytkowania w październiku 2016 r. Kolejna inwestycja zostanie zrealizowana również przy udziale środków z Funduszu Dopłat.

- Po uruchomieniu w 2007 r. wieloletniego rządowego programu budownictwa socjalnego i komunalnego Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał łączne dofinansowanie o wartości ponad 580 mln zł na realizację ponad 970 przedsięwzięć, których łączna wartość wynosi blisko 2 mld zł. Dzięki tym środkom powstało już ponad 11,1 tys. mieszkań oraz ponad 800 miejsc noclegowych, a kolejne 3240 lokali lub miejsc pozostaje w trakcie realizacji - mówi rzeczniczka BGK.

Bank Gospodarstwa Krajowego przeprowadza obecnie ocenę 125 wniosków na łączną kwotę ponad 96 mln zł złożonych w ramach jesiennego naboru. Ich kwalifikacja nastąpi do 31 grudnia 2015 r. Od 1 marca do 31 marca 2016 r. BGK będzie przyjmował kolejne wnioski w oparciu o znowelizowaną ustawę. W ramach tzw. wiosennego naboru ma do dyspozycji ponad 50 mln zł.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA