fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynagrodzenia

Mężczyźni są szczęśliwi, gdy żony zarabiają. Byle nie za dużo

Adobe Stock
Mężczyźni stresują się, gdy są jedynymi żywicielami rodziny. Stresują się też, gdy ich żony zarabiają za dużo. Najbardziej zestresowani są mężczyźni, których utrzymują żony.

Przez 15 lat (2001 - 2015) naukowcy z Uniwersytetu Bath badali 6 tys. heteroseksualnych par w USA, analizując ich zarobki, wzajemne relacje i poziom stresu z tym związany.

Z badań wynika, że bycie jedynym żywicielem rodziny wywołuje u mężów niepokój związany z przyjęciem całej odpowiedzialności za finanse. Poziom stresu spada, gdy zarobki ich żon zbliżają się do 40 proc. dochodu gospodarstwa domowego i dla większości mężczyzn jest to optymalny poziom zarobków żony. Jednak jeśli zarobki kobiet są wyższe, poziom stresu mężów stopniowo wzrasta. Najbardziej zestresowani są mężczyźni utrzymywani przez własne żony.

Z tych samych badan wynika, że kobiety uważają, że mężowie zarabiają niewystarczająco, jeśli ich zarobki wynoszą mniej niż 50 proc. łącznych dochodów rodziny.

- Te wyniki sugerują, że normy społeczne dotyczące tego, kto zarabia na życie mogą być niebezpieczne dla zdrowia mężczyzn- uważa dr Joanna Syrda, ekonomistka z University of Bath's School of Management. Pokazują też, jak silne i trwałe są normy dotyczące tożsamości płciowej oraz tradycyjnego modelu rodziny, gdzie mężczyzna zawsze zarabia więcej niż jego żona.

Co ciekawe mężowie nie odczuwali stresu związanego z dochodami swoich żon, jeśli zarabiały one znacznie lepiej od nich już przed ślubem.

Mężczyźni, których żony w trakcie małżeństwa zaczęły zarabiać lepiej czują się "bezwartościowi", a także są depresyjni, nerwowi i zdesperowani. Strach nasila się podczas rozwodu i podziału majątku, co ma związek z poważnymi obawami o pogorszenie sytuacji materialnej.

Według amerykańskiego Pew Research Centre zaledwie 13 proc. kobiet w USA w latach 80. zeszłego wieku zarabiało więcej niż ich mężowie. W 2017 roku już 30 proc. kobiet zarabiało lepiej niż współmałżonek - z tendencją rosnącą.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA