fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynagrodzenia

Ile musi pracować Polak na pięć minut zarobków Muska?

Elon Musk
AFP
66 tygodni, 4 dni i 6 godzin potrzebuje polski pracownik na zarobienie 12 854 euro, które otrzymuje Elon Musk za pięć minut swej pracy.

Najwięksi dyrektorzy generalni na świecie każdego roku zarabiają astronomiczne sumy pieniędzy. Ludzie często pytają, czy ci tytani branży zasługują na otrzymane wynagrodzenie - niektórzy uważają, że zasługuje na to, biorąc pod uwagę ogromną odpowiedzialność na ich barkach, podczas gdy inni uważają ich po prostu za „chciwe, grube koty".

Gigacalculator.com znalazł 10 najlepiej opłacanych prezesów na świecie, a następnie wykorzystał ich wynagrodzenie do kalkulatora godzinowego, aby obliczyć, ile czasu zajmie polskim pracownikom zarobienie sumy, która każdy z nich zarobi w pięć minut. Aby zarobić tyle, ile Elon Musk w pięć minut - 12 854 euro - polscy pracownicy muszą przepracować 66 tygodni, 4 dni i 6 godzin. Szef Tesli za pięć minut swojej pracy może kupić 88 biletów lotniczych z Warszawy do Londynu w obie strony.

Czytaj także: Rośnie przepaść między bogatymi a biednymi

Na drugim miejscu jest Tim Cook, ponieważ polscy pracownicy potrzebowaliby 15 tygodni i 2 godzin, aby zarobić tyle samo, ile dyrektor Apple w ciągu pięciu minut (2888 euro). W ciągu pięciu minut Cook może bez wysiłku kupić trzy iPhone'y 12.

Tom Rutledge jest na trzeciej pozycji. Aby uzyskać 2526 euro, które amerykański potentat telekomunikacyjny zarabia co pięć minut, polscy pracownicy musieliby pracować 13 tygodni i 6 godzin.

Spośród 10 najlepiej opłacanych CEO polscy pracownicy potrzebowaliby najmniej czasu (7 tygodni, 4 dni i 4 godziny), aby zarobić 1516 euro, którymi Douglas Ingram, szef Sarepta Therapeutics Inc., cieszy się za każde pięć minut pracy.

A jaki jest stosunek polskich pracowników do najbogatszych prezesów? Gigacalculator.com przepytał 1202 z nich. Okazuje się (co zrozumiałe), że 90 proc. ankietowanych uważa, że to „nieuzasadnione", aby prezesi zarabiali miliony każdego roku, podczas gdy 10 proc. uważa, że jest to „uzasadnione" 87 proc. nie rozumie, co na co dzień robią prezesi, aby każdego roku zarabiać miliony. 82 proc. polskich pracowników chciałoby, aby najlepiej zarabiający prezesi byli bardziej przejrzyści w kwestii tego, co robią na co dzień i pozytywnych działań, które podejmują, aby rozwijać/ulepszać organizacje, którym przewodzą. I na koniec 96 proc. badanych uważa, że obecne rozbieżności dochodów między prezesami a przeciętnymi pracownikami są „zbyt duże" i muszą drastycznie „zmniejszyć się" w ciągu najbliższych pięciu lat.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA