fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynagrodzenia

Najlepiej zarabiający prezesi polskich banków

123RF
Mniej zmian w składach zarządów i wprowadzenie ustawy kominowej spowodowało, że wynagrodzenia nie były aż tak wysokie jak w 2017 roku.

Najlepiej opłacanym prezesem polskiego banku w 2018 r. był Cezary Stypułkowski, szef mBanku. Zarobił blisko 5,1 mln zł, o 28 proc. więcej niż rok wcześniej. Na kolejnych miejscach uplasowali się Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego, którego zarobek wzrósł o 20 proc., do blisko 4 mln zł, oraz Joao Bras Jorge, szef Millennium, którego wynagrodzenie zmalało o 35 proc., do 3,25 mln zł.

Byli też zarabiają

Dla porównania czołówka rok temu wyglądała następująco: Luigi Lovaglio (były już wtedy prezes Pekao – 9,8 mln zł), Wojciech Sobieraj (także były wtedy prezes Aliora – 6,3 mln zł) i Artur Klimczak, prezes Getin Noble (5,1 mln zł). Cezary Stypułkowski był piąty z kwotą ponad 3,9 mln zł.

Lovaglio za czasów panowania w Pekao był przez wiele lat najlepiej zarabiającym prezesem banku w Polsce, osiągając nawet po kilkanaście milionów złotych rocznie (do czego przyczyniły się premie czy rekompensata za rozłąkę z krajem). Z raportu Pekao wynika, że Włoch otrzymał z banku w ub.r. 4,8 mln zł wynagrodzenia w postaci premii za 2016 r. i akcje fantomowe za poprzednie lata. Mimo że od półtora roku nie kieruje Pekao, to z takim wynikiem uplasowałby się na drugim miejscu naszego zestawienia. Spore wynagrodzenie za lata ubiegłe otrzymał też w 2018 r. były wiceprezes Pekao Grzegorz Piwowar (1,9 mln zł).

Wysokie wynagrodzenie dla byłych członków zarządu należne w 2018 r. wykazał Alior. Łącznie opiewa na 22,8 mln zł (dla ośmiu osób), czyli o 8 mln zł więcej, niż wynosiły pensje i premie obecnego zarządu w 2018 r. Na tę kwotę składają się głównie wynagrodzenie stałe (12,5 mln zł) i zmienne (9,7 mln zł). To drugie zgodnie z regulacjami jest odroczone i jeszcze nie zostało przyznane. Wojciechowi Sobierajowi przypadło łącznie 5,6 mln zł wynagrodzenia, co oznacza, że nawet nie pełniąc już funkcji szefa Aliora od prawie dwóch lat, zostałby po uwzględnieniu tej kwoty najlepiej zarabiającym bankowcem w 2018 r.

„Kominówka" tnie

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, największego banku w Polsce, otrzymał brutto 1,8 mln zł (wobec 3,3 mln zł w 2017 r.), z tego zasadnicze to 793 tys. zł, czyli 66 tys. miesięcznie. Spadek jest więc spory. W połowie 2017 r. PKO BP wcielił w życie tzw. ustawę kominową kształtującą wynagrodzenia kierownictwa niektórych spółek państwowych. Sprowadziło się to do znacznego obniżenia wynagrodzeń członków zarządu i zmiany formy zatrudnienia. Teraz prezes zarabia 15-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Ustawę wdrożono także w Pekao, innym państwowym banku, ale po wynagrodzeniu prezesa Michała Krupińskiego tego nie widać. Wyniosło 2,1 mln zł, z czego zasadnicze 1,7 mln zł (140 tys. zł miesięcznie w porównaniu z 66 tys. zł wynikającymi z „kominówki"). W 2017 r. łączne wynagrodzenie Krupińskiego wyniosło niecałe 1,1 mln zł, ale fotel prezesa objął w połowie roku.

Dużym łatwiej być efektywnym

Biorąc pod uwagę udział kosztów wynagrodzenia w zyskach netto banków w 2018 r. (oczyszczonych ze zdarzeń jednorazowych) najbardziej efektywne było kierownictwo PKO BP. Koszt pensji i premii zarządu wyniósł tylko 0,5 proc. zysku tego banku. Na kolejnych miejscach uplasowały się Pekao i Santander ze wskaźnikami odpowiednio 0,6 proc. i 0,7 proc. Nie powinno to dziwić, bo banki te mają najwyższe zyski w sektorze. Gorzej wskaźnik ten wygląda w bankach mniej rentownych, takich jak BGŻ BNP Paribas (3,6 proc.) – zarząd jest spory i dobrze opłacany, ale bank przechodzi sporą przebudowę. W mBanku i Millennium wskaźnik wynosi po 1,5–1,6 proc. Członkowie zarządów zarabiają krocie, ale ich udział w łącznych kosztach pracowniczych banków jest niski i sięga od 0,6–0,7 proc. (PKO BP, Pekao) przez 1,5 proc. (Alior, ING BSK) do 1,8–1,9 proc. (mBank, Millennium).

REKLAMA: Najlepsze oferty małych kredytów w Norwegii - https://www.tradeup.io/smalan/

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA