fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory samorządowe

Nowi starzy wiceprezydenci miast

Paweł Rabiej (z lewej, obok Rafał Trzaskowski) jest jednym z nielicznych nowych wiceprezydentów w Polsce
PAP
Nowi prezydenci miast przedstawiają najbliższych współpracowników. W większości przypadków jest to jednak kontynuacja, nie rewolucja.

I tak stanowiska wiceprezydentów zatrzymała dwójka najbliższych współpracowników Hanny Gronkiewicz-Waltz: Renata Kaznowska odpowiadająca m.in. za komunikację i sport oraz Michał Olszewski nadzorujący m.in. inwestycje, fundusze europejskie i ochronę środowiska. Wiceprezydent Włodzimierz Paszyński, który – jako jedyny – na swoim stanowisku przetrwał pełne trzy kadencje, odszedł na emeryturę.

Na swoich stanowiskach pozostali również: skarbnik miasta Mirosław Czekaj i sekretarz Marcin Wojdat. W nowym zarządzie miasta nie znalazł się natomiast powołany po wybuchu afery reprywatyzacyjnej Witold Pahl.

Są też i nowi. Skład najbliższych współpracowników prezydenta Trzaskowskiego uzupełnili: Paweł Rabiej – działacz Nowoczesnej od samego początku kampanii zapowiadany na wiceprezydenta oraz Robert Soszyński, były burmistrz Mokotowa.

– Przed nami nowe zadania i nowe wyzwania, którym ta ekipa będzie w stanie sprostać – zapewniał prezydent Trzaskowski podczas prezentacji swoich najbliższych współpracowników. – To ludzie z ogromnym doświadczeniem i energią do pracy.

Co ciekawe, prezydent Trzaskowski zatrudnił w urzędzie swoją kontrkandydatkę Justynę Glusman startującą z porozumienia ruchów miejskich, która została dyrektorką-koordynatorką ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Na swoich stanowiskach zostało też dwóch zastępców prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, który będzie rządził miastem przez kolejną kadencję. Do Jerzego Muzyka i Andrzeja Kuliga dołączą Anna Korfel-Jasińska i Bogusław Kośmider. Zmieni się też skarbnik miasta Krakowa – funkcję tę obejmie Małgorzata Okarmus, dotychczasowa dyrektor Wydziału Budżetu Miasta. Lesław Fijał, który przez ostatnie 25 lat sprawował pieczę nad krakowskimi finansami, odszedł ze stanowiska na własną prośbę.

Podobnie jest w Poznaniu. Z zespołu zastępców nadal z Jackiem Jaśkowiakiem współpracować będą: Mariusz Wiśniewski i Jędrzej Solarski. Na miejsce Macieja Wudarskiego i Tomasza Lewandowskiego prezydent powołał Katarzynę Kierzek-Koperską i dotychczasowego dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Bartosza Gussa. Swoje stanowiska zachowali sekretarz miasta Stanisław Tamm i skarbnik Barbara Sajnaj.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska postanowiła, że wiceprezydentami ponownie będą: Krzysztof Piątkowski, Tomasz Trela i Wojciech Rosicki. Czwartym zastępcą został Adam Wieczorek, szef Platformy Obywatelskiej w Łodzi.

Troje dotychczasowych wiceprezydentów pozostanie na swoich stanowiskach również w Gdyni. To Michał Guć, Bartosz Bartoszewicz i Katarzyna Gruszecka-Spychała. Z kolei Marka Stępę, nadzorującego inwestycje, zastąpi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu i pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. realizacji projektów strategicznych.

Nieszablonową decyzję podjął natomiast prezydent Zawiercia Łukasz Konarski. Postanowił, że zrezygnuje z zarabiających ok. 10 tys. zł dwóch wiceprezydentów, a swoją prawą ręką uczynił Jakuba Kosonia, który ma zaledwie 16 lat. Kosoń dał się poznać z działalności w młodzieżowej radzie miasta, był też redaktorem lokalnego portalu informacyjnego.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA