fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory parlamentarne 2019

Sondaż: Polacy chcą premiera Morawieckiego, nie chcą Ziobry

Fotorzepa, Jerzy Dudek
38,6 proc. uczestników sondażu IBRiS dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" chce, aby premierem rządu po wyborach został Mateusz Morawiecki. Żadnych wskazań w sondażu nie uzyskał Zbigniew Ziobro.

21,9 proc. respondentów jako najlepszego kandydata na premiera rządu, który powstanie po wyborach wskazało Jarosława Kaczyńskiego.

Zdaniem 1,2 proc. ankietowanych premierem powinna zostać Beata Szydło.

0,5 proc. jako kandydata na premiera wskazała Mariusza Błaszczaka.

Zbigniew Ziobro, jako potencjalny kandydat na szefa rządu, uzyskał 0 proc. wskazań.

Wśród osób, które uważają, że premierem powinien być Jarosław Kaczyński, 54 proc. stanowią osoby z wykształceniem podstawowym.

Z kolei spośród osób wskazujących Mateusza Morawieckiego jako najlepszego kandydata na premiera 44 proc. stanowią osoby pobierające świadczenie 500plus - czytamy w omówieniu sondażu.

Co ciekawe większość ankietowanych deklarujących się jako wyborcy PiS wskazuje jako najlepszego kandydata na premiera właśnie Morawieckiego (70 proc. wobec 23 proc. wskazujących Kaczyńskiego). Kaczyńskiego w roli premiera widziałoby z kolei 30 proc. zwolenników Koalicji Obywatelskiej, 11 proc. wyborców Lewicy i 30 proc. wyborców PSL. Aż 53 proc. wyborców Konfederacji chciałoby, aby premierem był prezes PiS.

20,2 proc. uczestników sondażu nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie kto po wyborach powinien stanąć na czele rządu.

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 18-19 października 2019 roku telefonicznie na grupie 1100 osób.

Źródło: RMF FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA