fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konfederacja

Korwin-Mikke: Patrioty? Przydatne na wojnę z Czechami

Fotorzepa/ Piotr Guzik
"Amerykanie boją się, że Antoni Macierewicz wyleci z Ministerstwa Obrony Narodowej, więc czym prędzej mu te rakiety wcisnęli" - stwierdził lider partii Wolność Janusz Korwin-Mikke, komentując zgodę Departamentu Stanu USA na ewentualną sprzedaż Polsce systemu antyrakietowego Patriot.

W piątek amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Współpracy Obronnej Pentagonu poinformowała, że Departament Stanu zawiadomił Kongres, że USA gotowe są sprzedać Polsce najnowszą wersję systemu antyrakietowego Patriot wraz z dodatkowym sprzętem. Wartość planowanej transakcji szacowana jest na 10,5 mld USD.

Oferta obejmuje 208 pocisków przechwytujących, 16 wyrzutni rakietowych, cztery systemy radarowe, cztery stacje dowodzenia i kontroli, części zamienne, oprogramowanie i sprzęt pomocniczy oraz możliwość przeszkolenia polskich żołnierzy, pomoc w rozmieszczeniu systemu obrony rakietowej i pomoc logistyczną i w sprawdzeniu funkcjonalności tego systemu po jego rozmieszczeniu w Polsce.

Wzmocnienie bezpieczeństwa Polski "sojusznika z NATO", który był i jest istotnym czynnikiem politycznej stabilności i gospodarczego postępu w Europie, "jest zgodne z amerykańskimi inicjatywami w regionie, które poprzez zapewnienie kluczowym sojusznikom w regionie nowoczesnych systemów, zwiększają ich zdolności do współdziałania z siłami Stanów Zjednoczonych i zwiększają bezpieczeństwo" - podkreślono w komunikacie Departamentu Stanu.

"Dziś sukcesem jest sprzedać, a nie kupić!" - skomentował Janusz Korwin-Mikke w swoim wpisie na Facebooku.

Jego zdaniem Amerykanie obawiają się, że minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zostanie pozbawiony stanowiska w rządzie Beaty Szydło, "więc czym prędzej Mu te rakiety wcisnęli". "Złom to nie jest - ale przydatne byłyby raczej na wojnę z Czechami..." - podsumował Korwin-Mikke.

Kongres ma czas do 29 listopada na ewentualne zablokowanie transakcji bądź modyfikację jej warunków, ale prawdopodobieństwo, że będzie miał jakiekolwiek zastrzeżenia wobec tej transakcji jest znikome.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA