fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojsko

Rosja zapowiada „głęboką modernizację” Su-30SM

Alan Wilson [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Flickr
Samoloty Su-30SM, będące na wyposażeniu rosyjskich sił powietrznych i marynarki wojennej, zostaną zmodernizowane do wariantu Su-30SM2 - informuje w niedzielę gazeta „Izwiestia”, powołując się na źródła w Ministerstwie Obrony.

„Podstawowa decyzja o modernizacji floty Su-30SM do poziomu CM2 została już podjęta. Planuje się, że prace zostaną zakończone do 2027 roku. Dotyczyć będą nie tylko myśliwców sił powietrznych, ale także lotnictwa marynarki wojennej” - pisze gazeta. Zaznaczyła, że dokładna liczba maszyn, które zostaną zmodernizowane, nie została jeszcze ustalona.

Zmodernizowany samolot ma otrzymać bardziej nowoczesny silnik AL-41F-1C (produkt 117C), montowany obecnie w samolotach Su-35 i nowy radar Irbis. Nowa ma być też broń, w tym hipersoniczna. Dzięki modernizacji ciąg silnika zostanie zwiększony o 16 proc., a jego żywotność ma się podwoić. „Przy takiej samej ilości paliwa, myśliwiec będzie mógł dłużej pozostać w powietrzu” - wylicza gazeta.

Wielozadaniowy Su-30SM jest obecnie najliczniejszym typem nowoczesnych myśliwców w rosyjskiej armii. Siły powietrzne i marynarka wojenna mają obecnie na służbie ponad sto takich samolotów - podaje Interfax.

Źródło: rp.pl/ interfax
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA