fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojsko

MON: Polska będzie pełniła jurysdykcję nad żołnierzami USA

Fotorzepa, Michał Walczak
Ministerstwo Obrony Narodowej wydało oświadczenie w sprawie publikacji portalu Gazeta.pl, w której informowano, że Polska zrezygnowała z prawa do sądzenia amerykańskich żołnierzy stacjonujących w naszym kraju. Resort obrony zaprzeczył tym doniesieniom.

W poniedziałek ukazał się artykuł pod tytułem "Zrezygnowaliśmy z prawa do sądzenia żołnierzy USA. Poza jednym wyjątkiem".

"Jedyny wyjątek od zasady sprawowania jurysdykcji karnej przez Polskę, dotyczy czynów lub zaniechań popełnionych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Jest to zasada obowiązująca we wszystkich państwach NATO, gdyż wynika z Umowy NATO SOFA z 1951 r." - informuje MON.

Resort obrony przekazał w wydanym oświadczeniu, że identyczne przepisy obowiązują polskich żołnierzy biorących udział w misjach poza granicami kraju. 

"Mamy pełną świadomość, że autor artykułu jest niechętny obecnemu kierownictwu MON oraz wiemy, że portal internetowy Gazeta.pl często korzysta z sensacyjnych lecz mijających się z prawdą tytułów, by przyciągnąć użytkowników. Oczekujemy jednak rzetelności dziennikarskiej i liczymy, że artykuł pt. „Zrezygnowaliśmy z prawa do sądzenia żołnierzy USA. Poza jednym wyjątkiem”  zostanie sprostowany" - przekazało ministerstwo.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA