fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojsko

Erdogan: Możemy kupić od Rosji Su-57 zamiast F-35 z USA

AFP
Prezydent Turcji poinformował o możliwym zakupie przez jego kraj rosyjskich myśliwców Su-35 i Su-57. Recep Tayyip Erdogan dodał, że decyzja zostanie podjęta po zapoznaniu się z ostateczną amerykańską propozycją na temat udziału Turcji w programie F-35

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że jego kraj może kupić rosyjskie myśliwce Su-35 i Su-57, zamiast amerykańskich myśliwców F-35 - poinformowała w czwartek telewizja CNN Turk.

Erdogan gościł w poniedziałek sierpnia w Moskwie, gdzie m.in. odwiedził salon lotniczy MAKS 2019. Prezydent Turcji razem z Władimirem Putinem oglądali m.in. właśnie Su-57. Weszli w tym celu na specjalnie przygotowany podest, zaglądając do kabiny samolotu.

Oprócz Su-57 prezydenci oglądali także myśliwiec Su-35, średni śmigłowiec Ka-62 i ciężki śmigłowiec Mi-38. Putin i Erdogan również mogli zajrzeć do wnętrza Mi-38. Następnie udali się zobaczyć łódź latającą Be-200, opracowaną przez biuro konstrukcyjne Berijew. Prezydenci weszli również na pokład rosyjskiego samolotu cywilnego MC-21.

Dowiedz się więcej: Rosja rozpoczęła drugą fazę dostaw systemów S-400 dla Turcji. Erdogan ogląda w Moskwie Su-57

- Dlaczego nie? Nie przyjechaliśmy tutaj (do Moskwy - red.) bez powodu - powiedział Erdogan, zapytany, czy Turcja rozważa rosyjskie myśliwce jako alternatywę dla amerykańskich samolotów.

Turecki prezydent dodał, że decyzja zostanie podjęta po tym, jak jego kraj pozna ostateczne decyzje dotyczące udziału Turcji w programie F-35. Erdogan ma o tym rozmawiać telefonicznie z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Jak podaje agencja TASS, szef rosyjskiej Federalnej Służby ds. Współpracy Wojskowo-Technicznej Dmitrij Szugajew powiedział dziennikarzom na marginesie MAKS 2019, że Moskwa i Ankara rozmawiają o dostawie rosyjskich elektronicznych systemów bojowych, a także myśliwców Suchoj Su-35 i Su-57. Według Szugajewa Ankara jest zainteresowana zakupem rosyjskich samolotów w związku z zawieszeniem Turcji w programie F-35.

USA zdecydowały o usunięciu Turcji z programu dostarczania F-35 w związku z dostarczeniem Turcji przez Rosję pierwszej partii systemów rakietowych S-400.

Źródło: rp.pl/ TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA