fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

USA: Assad może zostać

Syryjski prezydent (tyłem) na Kremlu, w czasie rozmowy ze swym najważniejszym sojusznikiem Władimirem Putinem
AFP
Waszyngton zmienił zdanie i godzi się na pozostanie syryjskiego prezydenta u władzy.

Poinformował o tym „Wall Street Journal", powołując się na amerykańskiego urzędnika uczestniczącego w wiedeńskich rozmowach o Syrii. W austriackiej stolicy zebrali się przedstawiciele krajów zaangażowanych w konflikt.

Biały Dom gotów jest wyrazić zgodę na to, by Assad sprawował władzę „na okres przejściowy (przekazywania władzy), na kilka miesięcy albo i dłużej".

Wcześniej USA domagały się natychmiastowego usunięcia syryjskiego prezydenta, oskarżonego to, że za jego wiedzą i zgodą armia popełnia zbrodnie wojenne na cywilach w Syrii. Równie kategorycznie odejścia Assada żądała Francja oraz Arabia Saudyjska. Informacje amerykańskiej gazety rzecznik Kremla skomentował słowami: „Rosja zawsze uważała, że polityczną przyszłość Assada może określić tylko naród syryjski".

20 października syryjski przywódca przybył z niespodziewaną wizytą do Moskwy. Rosyjska gazeta „Kommiersant" twierdziła wtedy, że na Kremlu omawiano z nim ewentualne ogłoszenie przedterminowych wyborów prezydenckich. - Obama zupełnie stracił twarz, najpierw żądał odejścia Assada a teraz godzi się na jego pozostanie – powiedział „Rzeczpospolitej" 20 października rosyjski ekspert wojskowy Igor Korotczenko, który już tydzień temu uważał że USA pogodziły się z tym, iż syryjski prezydent pozostanie na stanowisku. Jak się okazało miał rację.

Jednak jeszcze 30 września w wywiadzie dla CNN mówił o tym amerykański sekretarz stanu John Kerry. „Assad powinien płynnie zostać pozbawiony władzy, w rezultacie dającego się zarządzać okresu przejściowego (...) by uniknąć ryzyka zemsty i ofiar w ludziach".

Na terytorium Syrii cały czas trwają walki, między armią rządową (wspieraną przez rosyjskie lotnictwo) a ugrupowaniami opozycyjnymi. Jednocześnie wszyscy oni próbują powstrzymać rozprzestrzenianie się Państwa Islamskiego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA