fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Syria: Kobiety świętują wyzwolenie spod rządów Daesh paleniem burek

youtube
Mieszkanki syryjskiego miasta Manbij, uczciły wyzwolenie niemal całego miasta spod władzy Daesh przez jednostki koalicji Demokratycznych Sił Syrii, publicznym spaleniem burki - stroju, jaki pod rządami dżihadystów musiała nosić w miejscach publicznych każda kobieta.

Na nagraniu udostępnionym przez kurdyjską agencję informacyjna ANHA widać jak tłum wiwatuje, gdy jedna z kobiet wymachuje burką, którą następnie - z pomocą otaczających ja osób - podpala.

Manbij zostało zajęte przez Daesh w 2014 roku. Ze względu na bliskość tureckiej granicy miasto pełniło rolę strategiczną dla Daesh - prowadził przez nie szlak, którym na tereny samozwańczego kalifatu trafiali zagraniczni bojownicy.

W czerwcu podobnie swoją radość z powodu odwrotu Daesh manifestowała opisana przez agencję Reuters 19-letnia Souad Hamidi, która zerwała z twarzy nikab i zastąpiła go czerwoną chustką na głowę, po tym jak jej wioska została wyzwolona przez Kurdów.

Hamidi wspominała, że dżihadyści zmuszali kobiety do zasłaniania twarzy, karząc nieposłusznych m.in. wrzuceniem do wykopanego wcześniej grobu i zmuszaniem do leżenia w nim, czasem przez kilka dni.

Na terenach opanowanych przez Daesh wiele kobiet zostało zgwałconych, lub zmuszonych do poślubienia dżihadystów. Manifest Daesh z 2015 roku mówił o tym, że dziewczynka może zostać żoną mężczyzny już po ukończeniu dziewiąta roku życia. Dżihadyści znacznie ograniczyli też swobodę poruszania się kobiet w miejscach publicznych.

Demokratyczne Siły Syrii to koalicja kilku ugrupowań, w której dominującą rolę odgrywają kurdyjskie milicje. W ostatnich miesiącach Kurdowie znajdują się w ofensywie, odbijając północną część Syrii, opanowaną wcześniej przez Daesh.

Źródło: news.vice.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA