fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Izraelskie lotnictwo zaatakowało cele w Syrii

Zachi Evenor and MathKnight [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)]
Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły ataki na cele w Syrii w odwecie za wystrzelenie czterech rakiet z terytorium Syrii w kierunku Izraela - poinformował rzecznik izraelskiej armii, ppłk Awichaj Adraee.

We wtorek rano w rejonie Wzgórz Golan rozległ się alarm rakietowy, a izraelskie siły obronne (IDF) poinformowały, że w stronę terytorium Izraela z terytorium Syrii wystrzelono cztery rakiety - wszystkie zostały przechwycone i zniszczone przez izraelską obronę przeciwrakietową.

O ataku izraelskiego lotnictwa informuje też syryjska agencja informacyjna SANA. Podaje ona, że syryjska obrona przeciwlotnicza zdołała zniszczyć "nad Damaszkiem niemal wszystkie pociski wystrzelone przez izraelskie myśliwce, zanim osiągnęły one swoje cele".

Tymczasem ppłk Adraee na Twitterze pisze, że myśliwce Izraela przeprowadziły atak na "kilkanaście celów wojskowych należących do irańskich sił specjalnych Al-Kuds i syryjskiej armii". Zaatakowane miały zostać magazyny z rakietami ziemia-powietrze, sztaby i bazy wojskowe.

Siły Al-Kuds są częścią elitarnego irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Iran jest sojusznikiem prezydenta Syrii Baszara el-Asada, którego od lat wspiera w trwającej w Syrii wojnie domowej.

SANA informuje o trzech osobach rannych w wyniku izraelskiego ataku.

Izrael przeprowadził w przeszłości setki uderzeń powietrznych na Syrię - zazwyczaj ich cele były związane z obecnością w Syrii sił irańskich. Izrael obawia się, że Teheran wykorzysta wojnę domową w Syrii do stworzenia w tym kraju przyczółków do ewentualnego ataku na Izrael.

Ppłk Adraee napisał na Twitterze, że wtorkowy ostrzał terytorium Izraela z terytorium Syrii jest dowodem na to, że zagrożenie Izraela przez wojskową obecność Iranu w Syrii jest czymś realnym.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA