fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

PILNE: Syryjska armia idzie na północ. Stawi czoła Turkom

AFP
Szef sztabu syryjskiej armii poinformował, że wojska jego kraju ruszyły na północ, aby zareagować na agresję wojsk tureckich.

Libańska stacja al-Mayadeena poinformowała, że syryjska armia przygotowuje się do wkroczenia do miasta Ajn al-Arab, gdzie stacjonowały Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF).

Syryjskie media państwowe nie podały, gdzie syryjska armia rozmieści swoje jednostki.

Dziś Turcy zrzucili pocisk na konwój dziennikarzy i cywilów. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. poinformowało, że podczas ofensywy wojsk tureckich zginęło co najmniej 24 cywilów.

O natychmiastowe wstrzymanie działań zaapelowała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

W ubiegłą niedzielę Biały Dom poinformował o wycofaniu żołnierzy USA z terenów, które miały być celem ofensywy sił tureckich, a które zajmowane są przez Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), sojuszników USA w walce z Daesh.

Turcy rozpoczętą w środę ofensywę uzasadniają koniecznością stworzenia strefy bezpieczeństwa na turecko-syryjskim pograniczu. Celem ofensywy są właśnie jednostki SDF - są one tworzone głównie przez kurdyjskie Powszechne Jednostki Ochrony (YPG), które według Turcji stanowią przedłużenie zdelegalizowanej przez Ankarę i uznanej za organizację terrorystyczną Partii Pracujących Kurdystanu. Kurdowie z SDF decyzję USA o wycofaniu żołnierzy z pogranicza określili mianem "ciosu w plecy".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA