fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Rosyjscy najemnicy pokazali opuszczoną bazę USA w Syrii

AFP
Działający wspólnie z siłami syryjskimi rosyjscy najemnicy pokazali nagrania z opuszczonej amerykańskiej bazy w Syrii.

Amerykańskie siły opuściły obóz Manbidż w północnej Syrii we wtorek, po tym jak prezydent Donald Trump wydał 6 października decyzję o opuszczeniu terenów kontrolowanych przez Kurdów z Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF).

Decyzja USA o wycofaniu się dała tureckiej armii zielone światło na przeprowadzenie inwazji na Syrię i wypędzenie z regionu oddziałów SDF. Turcja uważa Kurdów za terrorystów, a prezydent Erdogan od dawna zapowiadał, że jego wojska będą chciały ich zniszczyć. W ten weekend Kurdowie sprzymierzyli się z rządem prezydenta Syrii Baszara el-Asada w walce z turecką ofensywą.

Na Twitterze pojawiło się nagranie z opuszczonego obozu.

Mężczyzna na nagraniu został zidentyfikowany jako Oleg Błohin, rosyjski korespondent wojenny, o którym wiadomo, że śledzi Grupe Wagnera, rosyjską prywatną organizację wojskową wspierającą syryjskie operacje wojskowe w północno-wschodniej Syrii.

W pobliży stacjonują wojska syryjskie, które czekają na ewentualny atak ze strony armii tureckiej. 

Wycofanie wojsk USA z Syrii, a następnie wtargnięcie Turcji, wywołało chaos w regionie i doprowadziło do ucieczki tysięcy Kurdów. Dziesiątki więźniów Państwa Islamskiego uciekło z aresztów. Zdaniem analityków może to pomóc bojownikom w odbudowaniu struktury.

Źródło: Business Insider
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA