fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Turcja: Doradca Trumpa w Ankarze. Chce powstrzymać inwazję w Syrii

AFP
Doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego przyleciał dziś do Turcji w ramach pilnej delegacji, aby przekonać Ankarę do powstrzymania inwazji na północy Syrii.

Robert O'Brien, który od miesiąca jest doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego, ma spotkać się z ministrem spraw zagranicznych Mevlutem Cavusoglu. W ramach amerykańskich działań wiceprezydent Mike Pence ma rozmawiać z prezydentem Turcji Tayyipem Erdoganem.

Administracja prezydenta Donalda Trumpa chce powstrzymać Ankarę przed atakiem na Kurdów w Syrii. Już wcześniej prezydent Erdogan zapowiedział, że nie będzie zawieszenia broni, mimo nałożonych przez Amerykanów sankcji.

Turecki atak rozpoczął się po rozmowie telefonicznej pomiędzy Erdoganem i Trumpem. Syryjskie siły rządowe, wspierane przez przeciwników Waszyngtonu - Rosję i Iran, szybko wkroczyły na tereny dawniej patrolowane przez amerykańskie wojska.

Przeprowadzona ofensywa zmusiła dziesiątki tysięcy cywilów do ucieczki. Nieznana jest dalsza sytuacja tysięcy islamskich bojowników, którzy byli przetrzymywani w więzieniach. Część Republikanów w Stanach Zjednoczonych zarzuca prezydentowi, że porzucił swoich lojalnych sojuszników.

Wczoraj Waszyngton zapowiedział pakiet sankcji, która zostaną nałożone na Turcję. Krytycy Trumpa twierdzą, że to za mało, by wpłynąć na Erdogana.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA