fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Rosja: Systemy rakietowe S-300 trafią do Syrii

Kremlin.ru [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0) or CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)], via Wikimedia Commons
Minister obrony narodowej Rosji Siergiej Szojgu zapowiedział dostarczenie systemów obrony przeciwlotniczej S-300 do Syrii w ciągu dwóch tygodni. To odpowiedź na zestrzelenie nad Syrią przez syryjską obronę przeciwlotniczą rosyjskiego samolotu Ił-20.

Ił-20 został zestrzelony przez Syryjczyków odpierających atak ze strony Izraela na obiekty w pobliżu Latakii. Początkowo Rosja odpowiedzialnością za strącenie samolotu obarczała Izrael - myśliwce biorące udział w ataku miały "chować się" za Iłem-20. Ostatecznie jednak prezydent Władimir Putin nazwał całe wydarzenie "splotem nieszczęśliwych okoliczności".

Teraz Szojgu poinformował, że syryjska armia zostanie wzmocniona "zaawansowanymi systemami obrony przeciwlotniczej S-300 w ciągu dwóch tygodni".

Szojgu podkreślił, że systemy S-300 - które mogą razić cele w promieniu 250 km i jednocześnie atakować wiele celów zwiększą możliwości bojowe syryjskiej armii.

Ponadto stanowiska dowodzenia syryjskiej obrony przeciwlotniczej mają być wyposażone w sprzęt, który ma zagwarantować szybką identyfikację rosyjskich samolotów znajdujących się w pobliżu".

Szojgu przypomniał, że Moskwa przestała dostarczać Syryjczykom zestawy rakietowe S-300 w 2013 roku na żądanie Izraela, ale "sytuacja się zmieniła, nie z winy Rosji".

Minister powtórzył wcześniejsze oskarżenia, że izraelskie F-16 używały Iła-20 jako tarczy przeciwko rakietom obrony przeciwlotniczej. - To zmusza nas do właściwej odpowiedzi, której celem jest poprawa bezpieczeństwa rosyjskich oddziałów walczących z międzynarodowym terroryzmem w Syrii - stwierdził.

Rosja zapowiedziała też, że będzie blokować sygnały radiowe i satelitarne samolotom atakującym terytorium Syrii znad Morza Śródziemnego.

Tymczasem wiceszef rosyjskiego MSZ Michaił Bogdanow wyraził nadzieję, że dostarczenie systemów rakietowych S-300 Syrii "nie zepsuje relacji rosyjsko-izraelskich". Dodał, że przekazanie Syrii S-300 jest "suwerennym prawem Rosji i suwerennym prawem Syrii".

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA