fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Węgiel

JSW trudno będzie uciec przed ratunkową emisją akcji

Fotorzepa
Pogrążona w kłopotach węglowa spółka chce załatać dziury w budżecie, wyprzedając niektóre aktywa – wynika z informacji „Rzeczpospolitej".

O kolejne miesiące kontrolowana przez Skarb Państwa Jastrzębska Spółka Węglowa i finansujące ją banki przedłużyły termin podpisania umowy w sprawie restrukturyzacji zadłużenia węglowej grupy.

Według nowych ustaleń strony mają się porozumieć do końca czerwca. Do tego czasu instytucje finansowe powstrzymają się od żądania wcześniejszego wykupu obligacji.

Program całej emisji opiewał na kwotę 700 mln zł i 163,75 mln dol. Zaangażowały się w niego PKO BP, BGK, PZU oraz ING. Ten ostatni już skorzystał z opcji wcześniejszego wykupu części papierów. JSW zobowiązała się w niewielkiej części spłacić także pozostałych obligatariuszy – wykupi od nich papiery na łączną kwotę 15 mln zł.

To oznacza, że nad JSW wciąż wisi ryzyko wcześniejszej spłaty zadłużenia.

– Obawiam się, że te negocjacje z bankami nie zakończą się szybko. Natomiast sytuacja JSW będzie się pogarszać wraz z dalszymi spadkami cen węgla – zaznacza Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ.

Piotr Nawrocki, dyrektor działu analiz Vestor DM, twierdzi, że w najbliższym czasie nie widać szans na wyjście z impasu, w jakim znalazła się JSW. – Z jednej strony trudno jest o porozumienie z bankami, a z drugiej instytucje finansowe boją się podejmować definitywne decyzje odnośnie do finansowania JSW. Sprawa ciągnie się już kilka miesięcy i nierozwiązana pozostawia JSW w trudnej sytuacji – zaznacza Nawrocki.

Analitycy coraz częściej mówią o konieczności emisji akcji przez JSW, przy czym akcje miałby objąć Skarb Państwa. – To jedyna doraźna pomoc, która realnie pomogłaby spółce – twierdzi Prokopiuk. Nawrocki dodaje, że przyszłość JSW zależy od tego, jak będzie wyglądał rynek węgla w przyszłym roku. – Na pewno konieczne będą dalsze cięcia kosztów. Jednak jeśli ceny węgla wciąż będą spadać, spółce trudno będzie obejść się bez podwyższenia kapitału – kwituje Nawrocki.

Tymczasem z naszych informacji wynika, że JSW chce załatać dziury w budżecie poprzez sprzedaż aktywów energetycznych, koksowniczych i transportowych. Wśród potencjalnych nabywców wymienia się Polskie Inwestycje Rozwojowe i Agencję Rozwoju Przemysłu. JSW nie komentuje tych doniesień.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA