– Nie są to łatwe rozmowy, bo strona czeska zaproponowała trudny do zaakceptowania projekt umowy międzyrządowej – stwierdził wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń w „Sygnałach Dnia" na antenie Programu 1 PR.

Czytaj także: Polska wysłała do TSUE trzy wnioski w sprawie Turowa

Przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej toczy się sprawa wytoczona przez Czechy przeciwko Polsce w sprawie działalności kopalni Turów. TSUE nakazał wstrzymanie działalności kopalni do czasu ogłoszenia ostatecznego wyroku, a Czesi dodatkowo złożyli wniosek o nałożenie na Polskę 5 mln euro kary za każdy dzień niewykonania tego postanowienia. Soboń poinformował, że w odpowiedzi Polska złożyła trzy własne wnioski.

– Trybunał będzie je rozpatrywał w lipcu. Pierwszy dotyczy naszej odpowiedzi na złożoną przez Czechów propozycję kar. Drugi to nasz wniosek o uchylenie postanowienia TSUE, które naszym zdaniem ma wymiar nie zabezpieczający, ale rozstrzygający. I wreszcie trzeci dotyczy tego, że według nas wniosek o uchylenie postanowienia powinien być rozpatrywany wcześniej niż wniosek dotyczący kar – wyjaśnił Soboń.

W piątek w Bogatyni odbędzie się debata na temat przyszłości regionów górniczych z udziałem samorządowców i ekspertów z Polski, Czech i Niemiec.