fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Węgiel

Potężni inwestorzy apelują do krajów Grupy G-7 o wycofanie się z subsydiowania węgla

Fot. Bloomberg
Koalicja inwestorów nadzorujących aktywa o łącznej wartości 41 bilionów dolarów wezwała światowych liderów do ustalenia bardziej ambitnych celów w zakresie emisji gazów cieplarnianych i do zaprzestania wspierania wydobycia paliw kopalnych.

DWS Group, Legal and General Investment Management oraz Pacific Investment Management Co. znalazły się wśród 457 inwestorów, którzy napisali wspólny list do głów państw przed szczytem przywódców krajów G-7, który rozpocznie się w piątek w Kornwalii w Anglii. Inwestorzy zażądali, aby wszystkie rządy zobowiązały się do zerowej emisji netto do połowy stulecia, podwyższyły cele redukcji emisji do 2030 r., zlikwidowały dotacje do paliw kopalnych i wycofywały się z produkcji energii elektrycznej z węgla.

Zmiany klimatyczne będą kluczowym tematem rozmów podczas spotkania G-7, które odbywa się pięć miesięcy przed konferencją klimatyczną ONZ w Glasgow, na której oczekuje się, że sygnatariusze porozumienia klimatycznego z Paryża z 2015 r. zrewidują swoje obietnice ograniczenia emisji i ustalą ambitniejsze cele. Koalicja inwestorów argumentuje, że kraje, które szybko zmierzają do dekarbonizacji i przygotowują się na przyszłość mniej uzależnioną od paliw kopalnych, prawdopodobnie przyciągną również więcej kapitału.

„Kraje, które wyznaczają sobie ambitne cele i wdrażają spójną krajową politykę klimatyczną w krótkim i średnim okresie, będą coraz bardziej atrakcyjnymi miejscami do inwestowania” – napisali inwestorzy. „Pełne wdrożenie porozumienia paryskiego stworzy znaczące możliwości inwestycyjne w czyste technologie, zieloną infrastrukturę i inne aktywa, produkty i usługi potrzebne w tej nowej gospodarce” - dodano w oświadczeniu.

Koalicja inwestorów, w skład której wchodzą również Amundi SA i Fidelity International, wezwała również do tego, aby plany naprawy gospodarczej po pandemii Covid-19 wspierały przejście na zerowe emisje netto oraz aby sprawozdawczość finansowa związana z klimatem stała się obowiązkowa.

- Wiodący światowi inwestorzy jasno dają do zrozumienia, że ??oczekują, że rządy pokażą jak są zaangażowane w walkę z kryzysem klimatycznym - powiedziała Stephanie Pfeifer, dyrektor generalna Institutional Investors Group on Climate Change.

Źródło: rp.pl na podst. Bloomberg
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA