fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustrój i kompetencje

Wybory samorządowe 2018: Niech zwycięzcą okaże się frekwencja

Adobe Stock
W niedzielę, jak co cztery lata, spotkamy się przy urnach wyborczych. A konkretnie, znów będzie nas około połowy. Frekwencja w dotychczasowych wyborach samorządowych nie sięgnęła 50 procent. To niezrozumiałe, bo właśnie w nich – a nie w prezydenckich – decydujemy o sprawach najważniejszych.

Wybierając naszych przedstawicieli w radach gmin, powiatów, sejmikach wojewódzkich oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, w rzeczywistości wyznaczamy nasz poziom życia. To gmina wyznacza wysokość podatków lokalnych, to powiaty prowadzą szkoły, szpitale i placówki kulturalne, a sejmiki wojewódzkie uchwalają plany zagospodarowania przestrzennego.

Lubimy śledzić różne próby bicia rekordu. W majowy weekend we Wrocławiu co roku gitarzyści grają kultowe „Hey Joe" Jimiego Hendrixa. Oprócz radości ze wspólnej gry chodzi o to, by pobić gitarowy rekord Guinnessa. Z gitarami się udaje. Spróbujemy też z frekwencją wyborczą?

Tym materiałem kończymy publikowaną w odcinkach „Instrukcję samorządową", którą upowszechniamy w ramach projektu Krajowa Sieć Wiedzy. Robimy to wraz z fundacją Pro Publico Bono, Towarzystwem Pracy Organicznej im. Hipolita Cegielskiego i Mirosława Dzielskiego, Instytutem Prognoz i Analiz Gospodarczych, Instytutem Studiów Politycznych PAN, Związkiem Banków Polskich i Spółdzielnią Wydawniczą Czytelnik. Do zobaczenia przy urnach!

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA