Zmienią się zasady w głosowaniu radnych

Głosowania jawne trzeba będzie przeprowadzać za pomocą urządzeń zapewniających imienny wykaz głosowań radnych. Jeżeli nie będzie to możliwe, wymagane będzie głosowanie imienne.

Publikacja: 17.07.2018 05:30

Zmienią się zasady w głosowaniu radnych

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik Sławomir Mielnik

Rada gminy chce przewidzieć w statucie, że zasadą będą głosowania jawne imienne. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z przepisami?

Nie.

Do końca obecnej kadencji rady gminy zastosowanie ma art. 14 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) w brzmieniu przewidującym tylko, że uchwały rady gminy zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu jawnym, chyba że ustawa stanowi inaczej. Głosowanie imienne przewidziano w art. 28a ust. 5 oraz w art. 28b ust. 4 u.s.g., które dotyczą podejmowania uchwał o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta.

Czytaj także: Wybory w gminach: głosowanie pod kontrolą polityków

Głosowanie imienne różni się od głosowania jawnego. Jak zwrócono uwagę np. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 27 kwietnia 2006 r. (sygn. II SA/Wa 30/06, LEX nr 902748), głosowanie imienne jest kwalifikowaną postacią głosowania jawnego i wymaga jednoznacznej identyfikacji oddających głos radnych. Podkreśla się, że zasadą przy podejmowaniu uchwał przez radę jest głosowanie jawne, a inne rodzaje głosowania (tajne i imienne) mogą być stosowane tylko w przypadkach określonych w ustawie (por. np. rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Mazowieckiego z 26 października 2016 r., znak LEX-S.4131.10.2016.MR, Dz.Urz. woj. mazow. z 2016 r. poz. 9261). Skoro ustawodawca w jednoznaczny sposób uregulował tryb głosowania i przypadki, w których głosowanie może być przeprowadzone imiennie, to należy uznać, że rada gminy nie jest upoważniona do wprowadzenia w statucie gminy reguły imiennego głosowania (wyrok WSA w Olsztynie z 29 sierpnia 2017 r., sygn. II SA/Ol 531/17, LEX nr 2354806).

Należy przy tym zwrócić uwagę, że od następnej kadencji rady gminy trzeba będzie stosować art. 14 u.s.g. w rozszerzonym brzmieniu, przewidującym, że głosowania jawne na sesjach rady będą musiały odbywać się za pomocą urządzeń umożliwiających sporządzenie i utrwalenie imiennego wykazu głosowań radnych. W przypadku gdy przeprowadzenie głosowania w taki sposób nie będzie możliwe z przyczyn technicznych, trzeba będzie przeprowadzić głosowanie imienne. Imienne wykazy głosowań radnych będą podawane niezwłocznie do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej gminy oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty na obszarze gminy. Zgodnie z uzasadnieniem tych przepisów, wprowadzonych ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych, ich celem jest zwiększenie transparentności organów samorządowych.

—Anna Puszkarska, radca prawny

podstawa prawna: art. 14, art. 28a ust. 5, art. 28b ust. 4 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 994 ze zm.)

podstawa prawna: art. 1 pkt 2, art. 15 ustawy z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (DzU z 2018 r. poz. 130)

Rada gminy chce przewidzieć w statucie, że zasadą będą głosowania jawne imienne. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z przepisami?

Nie.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona