fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustrój i kompetencje

#RZECZoPRAWIE: Piotr Zgorzelski: niezależność samorządów jest zagrożona

Piotr Zgorzelski
rp.pl
- Władza ogranicza niezależność samorządów terytorialnych i w sposób niekonsytucyjny pozbawia organy ich kompetencji – mówił w środowym programie #RZECZoPRAWIE Tomasza Pietryki Piotr Zgorzelski, poseł PSL.

27 maja to Dzień samorządu terytorialnego.

Poseł wskazał, że w tym roku tego dnia miały się odbyć protesty i manifestacje, jednak ustalono, że nie jest to odpowiedni czas. Obchody nie będą jednak tak huczne jak co roku, ponieważ jak wskazał Zgorzelski - nie ma powodów do radości.

Poseł wyraził zaniepokojenie okolicznością, że samorządy są atakowane i stały się stroną w sporze z władzą centralną.

Wskazał również, że dzień 27 maja nie jest przypadkową datą. Tego dnia odbyły się pierwsze wolne wybory samorządowe.

Do tej pory nikt nie myślał, że podważana będzie konstytucyjna zasada pomocniczości.

Samorządom odbiera się kompetencje na każdym szczeblu, m. in. samorządy wojewódzkie pozbawia się możliwości kreowania polityki rolnej, prowadzenia polityki w zakresie ochrony środowiska, planowane są też zmiany w ratownictwie medycznym.

Polityk wskazał, że odbieranie kompetencji to dążenie do centralizacji.

Wyraził również opinię, że wycofanie się PiS z projektu kadencyjności to skutek głosu samorządowców.

Ograniczanie kadencji ustawą to wkraczanie na ścieżkę niekonstytucyjną. Wówczas ograniczone zostałoby zarówno bierne jak również czynne prawo wyborcze. Obywatel bowiem nie mógłby dowolną ilość razy głosować na zaufanego polityka, a kandydat nie mógłby startować dowolną ilość razy.

Wzorce powoływane przez PiS były błędne. Poseł wskazał, że w Niemczech nie ma ograniczeń kadencyjności, a jedynie ograniczenia wiekowe.

Odnosząc się do kwestii Komisji Kodyfikacyjnej Zgorzelski oświadczył, że partia zgłosiła swojego przedstawiciela - dr prawa, konstytucjonalistę i za jego pośrednictwem będzie przyglądać się działalności oraz efektom jej działań.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA