fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Soros: Ratowanie Ukrainy priorytetem Unii

fot. boellstiftung
Flickr
Zapewnienie sukcesu nowej Ukrainy powinno być najwyższym priorytetem Unii Europejskiej - uważa finansista i filantrop George Soros.

Soros w swoim eseju w New York Review of Books podkreśla, że kryzys na Ukrainie jest obecnie elementem, który powinien być przez Unię Europejską traktowany jako sprawa najpilniejsza. Mniejsze znaczenie mają jego zdaniem: kryzys w strefie euro, kryzys w Grecji, kryzys migracyjny oraz brytyjskie referendum na temat pozostania w UE.

Jedność w sprawie Ukrainy powinna być okazją do wskrzeszenia „ducha solidarności, który „charakteryzował Unię Europejską w jej początkowym okresie".

Problem migracyjny i kryzys ekonomiczny w Grecji odwróciły uwagę europejskich polityków od sytuacji na Ukrainie. W ten sposób pogłębiły się jej problemy.

"Utrata Ukrainy spowodowałaby nieodwracalne szkody. Stałaby się ona upadłym krajem, zamieszkałym przez ponad 40 milionów osób oraz kolejnym źródłem uchodźców." - napisał Soros.

"Nowa Ukraina wyraża pełną gotowość do podjęcia radykalnych reform gospodarczych i politycznych. Kraj ten, który ma wielu mieszkańców i sprawdzoną w boju armię pragnie bronić Unii Europejskiej poprzez bronienie samego siebie" - kontynuuje.

Soros apeluje o pomoc Ukrainie w odniesieniu sukcesu. Przewiduje, że będzie potrzebne zwiększenie wsparcia finansowego ze strony Unii Europejskiej.

"Jeżeli pomagając Ukrainie Unia Europejska zdołałaby skutecznie odeprzeć zagrożenie ze strony Rosji, to większość pozostałych priorytetów unijnych zajęłaby należne im miejsce; w przeciwnym razie pozostałe cele stałyby się jeszcze mniej osiągalne. Ratując nową Ukrainę UE uratowałaby samą siebie, a europejski krajobraz polityczny uległby transformacji" - uważa ekonomista.

W swoim eseju Soros podkreśla także, że poza pomocą finansową, Ukraina potrzebyje dalszych wewnętrznych reform politycznych, w tym do restrukturyzacji Naftogazu, czyli państwowego monopolu gazowego, co pociągnęłoby za sobą wprowadzenie cen dyktowanych przez rynek.

Soros wzywa światowych przywódców do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy. Wymienia między innymi kanclerz Merkel i Baracka Obamę.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA