fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Reuters: Sprzeciw Polski i Węgier wobec słów o "równości płci"

Mateusz Morawiecki i Marek Suski
PAP, Rafał Guz
Sprzeciw Polski i Węgier doprowadził do usunięcia słów "równość płci" (ang. gender equality) z projektu deklaracji o dążeniu do większej spójności społecznej jaką UE ma opublikować w piątek - twierdzi Reuters powołując się na źródła dyplomatyczne.

Polska i Węgry miały sprzeciwić się wymienieniu "równości płci" w projekcie deklaracji, która ma być przedmiotem dyskusji przywódców krajów UE, którzy spotykają się w piątek i w sobotę w Porto.

Pierwotny projekt deklaracji przewidywał zapis o "promowaniu równości płci" przez UE, ale obecna wersja nie wymienia "równości płci" literalnie. Głosi ona, że kraje UE będą "czynić wysiłki, by walczyć z dyskryminacją i pracować aktywnie w zasypywaniu luki między płciami i promowaniu równości".

Dyplomaci unijni twierdzą, że Polsce i Węgrom zależało, aby w deklaracji nie pojawiło się bezpośrednie odniesienie do terminu "równość płci".

Reuters nie uzyskał komentarza do tych doniesień ze strony Polski, ani Węgier.

W deklaracji państwa UE mają zapewnić, że w ramach odbudowy po pandemii koronawirusa chcą stworzyć "równe szanse dla wszystkich".

"Priorytetem będzie tworzenie miejsc pracy i ochrona jakości pracy" - czytamy w projekcie deklaracji.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA