fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Orban: Nie musimy porozumieć się ws. budżetu UE przed 2021 r.

Viktor Orban, Mateusz Morawiecki
AFP
Węgry nadal nie mogą zgodzić się na powiązanie wypłaty środków unijnych z kryterium praworządności - oświadczył na antenie radia publicznego premier Węgier, Viktor Orban.

Orban odrzucił propozycję dołączenia do rozporządzenia wiążącego wypłatę środków unijnych z kryterium praworządności deklaracji z wykładnią przepisów rozporządzenia.

- Dla nas to rozwiązanie, dołączenie jakiegoś oświadczenia przypominające przyklejenie fiszki do kawałka papieru, się nie sprawdzi - stwierdził Orban. - Węgry nalegają, aby te sprawy (budżet UE i fundusz odbudowy oraz kwestia praworządności - red.) były rozpatrywane osobno - dodał premier Węgier.

Premier Węgier stwierdził też, że nie trzeba spieszyć się z porozumieniem ws. budżetu UE w tym roku - dodał, że jeśli nie uda się porozumieć przed styczniem, porozumienie będzie możliwe później.

- Pozostawmy prawne status quo i wszystko przebiegnie szybko i gładko - dodał Orban.

Z sondażu think-tanku Median wynika, że tylko co trzeci Węgier uważa, iż powodem kryzysu w negocjacjach nad budżetem UE jest naruszanie zasad praworządności przez Węgry. Ok. połowy Węgrów popiera interpretację Orbana zgodnie z którą UE chce narzucić Węgrom swoją politykę migracyjną za pomocą rozporządzenia wiążącego wypłatę środków unijnych z kryterium praworządności.

Jednocześnie 85 proc. Węgrów popiera członkostwo Węgier w UE.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA