fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Portugalski dziennik: Portugalia krytykowała wiązanie funduszy z praworządnością?

Antonio Costa
Arno Mikkor (EU2017EE), CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons
Premier Portugalii Antonio Costa miał skrytykować propozycję mechanizmu wiążącego wypłatę środków unijnych z kryterium praworządności, co jest powodem groźby zawetowania budżetu unijnego i funduszu odbudowy przez Polskę i Węgry - informuje portugalski dziennik "Publico". MSZ Portugalii w odpowiedzi na pytanie o to stanowisko zapewnił, że poszanowanie dla praworządności było "zawsze czerwoną linią" dla portugalskiego rządu, który nie naruszał tej zasady.

Costa miał skrytykować mechanizm w czasie spotkania Rady Europejskiej, mimo że publicznie prezentował inne stanowisko.

Za zamkniętymi drzwiami, na posiedzeniu Rady Europejskiej, premier Portugalii miał popierać stanowisko Polski i Węgier - pisze "Publico".

Sprzeciw Portugalii miał trafić do niejawnego protokołu z posiedzenia - twierdzi portugalski dziennik.

MSZ Portugalii był pytany o tę kwestię. W odpowiedzi zapewnił "Publico", że poszanowanie dla praworządności było "zawsze czerwoną linią" dla portugalskiego rządu, który nigdy nie naruszał tej zasady. Dodał jednak, że Portugalia "zawsze chciała znaleźć rozwiązanie, które pozwoliłoby na osiągnięcie porozumienia".

W styczniu Portugalia obejmie przewodnictwo w UE, zastępując w tej roli Niemcy i będzie odpowiedzialna za dalsze negocjacje z Polską i Węgrami, jeśli w grudniu nie dojdzie do porozumienia w sprawie budżetu UE i funduszu odbudowy.

Informacje "Publico" potwierdził w rozmowie z dziennikiem były szef MSZ Polski, Witold Waszczykowski. Europoseł PiS mówił, że "Portugalia zawsze grała po stronie Polski w tej ideologicznej wojnie".

Jako sojuszników Polski w sporze o powiązanie wypłaty funduszy z kryterium praworządności, Waszczykowski wskazał też państwa Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Węgry, Czechy i Słowacja) oraz Słowenię i Łotwę.Źródło: Euractiv
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA