fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Hiszpania: Weto Polski i Węgier? UE znajdzie rozwiązanie

Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki
AFP
Hiszpańska minister gospodarki Nadia Calvino jest przekonana, że Unia Europejska znajdzie rozwiązanie pozwalające przezwyciężyć weto Polski i Węgier wobec przyjęcia budżetu na lata 2021-2027 i pakietu naprawczego.

- Jestem pewna, że w końcu znajdziemy rozwiązanie - powiedziała w środę minister Calvino w rozmowie ze stacją radiową Onda Cero.

Zapowiedziała, że hiszpański rząd planuje pożyczki, by pokryć wszelkie opóźnienia w wypłatach funduszy UE.

Czytaj także: Orban: Z powodu szantażu Węgry zawetowały budżet UE

- W przyszłym roku zaplanowaliśmy emisję długu, aby pokryć wszystkie plany inwestycyjne w budżecie i dostosujemy kalendarz do tempo napływu funduszy - zapowiedziała minister gospodarki.

Weto Polski i Węgier

Przedstawiciele Polski i Węgier nie zgodzili się w poniedziałek na pakiet finansowy, który obejmuje blisko 1,1 bln euro w nowym budżecie UE na lata 2021–2027 i 750 mld euro w funduszu odbudowy gospodarki po pandemii.

Z tych dwóch źródeł Polska ma obiecane ok. 160 mld euro w formie dotacji oraz preferencyjnych kredytów.

Czytaj także: Jacek Saryusz-Wolski: Weto ma umocnić członkostwo Polski w UE

Powód weta ten sam w przypadku obu krajów: sprzeciw wobec mechanizmu warunkowości pozwalającego na zawieszenia unijnych funduszy krajom, w których brak praworządności stwarza ryzyko naruszenia interesów finansowych UE (inaczej mówiąc, wobec zasady „pieniądze za praworządność). Sam mechanizm jest przyjmowany większością głosów i taka większość była. Ale Polska i Węgry stwierdziły, że w takiej sytuacji – skoro nie mogą formalnie zablokować mechanizmu – to blokują budżet i fundusz odbudowy.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA