fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Macron: Europa musi zacząć dialog z Rosją, mimo obaw Polski

AFP
Francuski prezydent Emmanuel Macron na łamach "The Economist" stwierdził, że NATO doznaje śmierci mózgu i ubolewał nad brakiem koordynacji działań pomiędzy USA i Europą oraz agresywnymi działaniami Turcji, ważnego członka NATO, w Syrii.

- To, czego obecnie doświadczamy, to śmierć mózgu NATO - powiedział Macron w rozmowie z "The Economist".

- Nie ma koordynacji w kwestii podejmowania strategicznych decyzji pomiędzy USA i ich sojusznikom z NATO. Żadnej. Obserwujemy nieskoordynowane, agresywne działania innego sojusznika z NATO, Turcji, na terenie, gdzie nasze interesy są zagrożone - stwierdził Macron.

Macron przekonywał też, że Europa znajduje się na "skraju przepaści" i musi zacząć myśleć o sobie strategicznie jako o sile geopolitycznej, w innym przypadku Europejczycy "nie będą dłużej panować nad swoim losem".

Prezydent Francji wzywał Europę do "przebudzenia". Pytany, czy wierzy w efektywność artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, który mówi o pomocy jakiej członkowie NATO udzielają zaatakowanemu państwu członkowskiemu, odparł: "Nie wiem". - Ale co artykuł 5 będzie znaczył jutro? - dodał.

- Powinniśmy ustalić ponownie czym w rzeczywistości jest NATO w związku z zaangażowaniem USA - przekonywał Macron. Jego zdaniem Ameryka pokazuje dziś oznaki "odwracania się od nas".

Zdaniem Macrona Donald Trump jest pierwszym amerykańskim prezydentem, który "nie dzieli z nami idei europejskiego projektu".

Prezydent Francji ostrzegł, że jeśli Europa się nie przebudzi wówczas "zniknie geopolitycznie, albo przynajmniej nie będzie w stanie dłużej panować nad swoim losem".

Macron stwierdził, że UE powinna przestać myśleć o sobie wyłącznie jako organizacji o charakterze gospodarczym, której głównym celem jest zdobywanie coraz większych wpływów na rynkach, a zaczęła myślec o sobie jako o sile strategicznej. W związku z tym Europa powinna odzyskać "suwerenność wojskową" i rozpocząć ponownie dialog z Rosją, pomimo podejrzliwości w tym zakresie ze strony Polski i innych państw, które niegdyś znajdowały się w sowieckiej strefie wpływów. Jeśli tego nie zrobimy, będzie to wieli błąd - ocenił Macron.

Źródło: The Economist
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA