fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Czarnecki: Głosowanie przeciw Szydło złamaniem zasad demokracji

European Union 2018 - Source : EP/ Michel CHRISTEN
Niewybranie Beaty Szydło na przewodniczącą komisji zatrudnienia i spraw socjalnych było złamaniem elementarnych zasad demokracji - ocenił eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

Czarnecki przekonywał, że głosowanie przeciw Szydło było "złamaniem elementarnych zasad demokracji". Jak tłumaczył stanowisko to powinno zostać przyznane frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy PiS.

Polityk ostrzegł, że głosowanie w kwestii wyboru Szydło może zaszkodzić głosowaniu nad kandydaturą na szefową KE Ursuli von der Leyen w PE.

Jednocześnie zapewnił, że ewentualne odrzucenie kandydatury von der Leyen nie będzie oznaczać, iż ponownie rozpatrywana będzie kandydatura Fransa Timmermansa na szefa KE. - To stanowisko zostało zarezerwowane dla Europejskiej Partii Ludowej - podkreślił.

A czy frakcja EKiR poprze von der Leyen? - Możliwość naszego poparcia niemieckiej kandydatki po głosowaniu dotyczącym Beaty Szydło jest mniej prawdopodobna niż przed nim - przyznał.

Głosowanie nad kandydaturą Szydło w komisji było tajne, ale nieoficjalnie wiadomo, że przeciwko byłej polskiej premier głosowała frakcja Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów (należy do niej Timmermans) i liberałowie. Socjaliści są również sceptyczni wobec kandydatury von der Leyen (której kandydaturę zwalczają niemieccy socjaldemokraci z SPD) co oznacza, że aby von der Leyen zdobyła większość w PE będzie potrzebować głosów mniejszych frakcji.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA