fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

UE chce ratować porozumienie nuklearne z Iranem

AFP
UE w pełni popiera porozumienie nuklearne z Iranem i chce, aby rywalizujące strony uniknęły dalszej eskalacji w tej kwestii - oświadczyła szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini nawiązując do napięcia między USA a Iranem.

- Będziemy nadal wspierać (porozumienie) na tyle, na ile możemy za pomocą posiadanych przez siebie instrumentów - zapowiedziała Mogherini przed spotkaniem z szefami dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec - państw, które nadal są stronami porozumienia z Iranem (porozumienie to w maju 2018 roku jednostronnie wypowiedziały Stany Zjednoczone).

Z przedstawicielami państw UE ma w poniedziałek spotkać się w czasie wizyty w Brukseli sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

Mogherini potwierdziła, że została poinformowana w nocy z niedzieli na poniedziałek o wizycie Pompeo. Dodała, że Pompeo "jest zawsze mile widziany", ale na tę chwilę "nie ma precyzyjnych planów (spotkania z nim)".

- W ciągu dnia zobaczymy jak i kiedy będziemy w stanie zorganizować spotkanie - dodała.

Pompeo z Brukseli poleci do Soczi, gdzie ma spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i szefem MSZ Siergiejem Ławrowem, z którymi również będzie rozmawiał o Iranie.

W ubiegłym tygodniu Teheran zagroził, że jeśli sankcje nałożone na Iran przez USA nie zostaną złagodzone, wówczas kraj ten może podjąć działania łamiące postanowienia porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA