fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

PE: Kukiz'15 będzie zmieniać Europę z Ruchem Pięciu Gwiazd

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Wicepremier Włoch, Luigi Di Maio, lider Ruchu Pięciu Gwiazd ogłosił powstanie nowej frakcji w Parlamencie Europejskim, która połączy "podobnie myślących ludzi" po majowych wyborach do PE.

Oprócz Ruchu Pięciu Gwiazd w skład frakcji mają wchodzić chorwacki Żywy Mur (Zivi Vid), fińska wolnorynkowa partia Liike Nyt, grecka AKKEL i Kukiz'15 z Polski.

Głównym celem nowej frakcji ma być "przyciągnięcie ruchów, które nie czują się częścią rodziny skrajnie prawicowych, nacjonalistycznych partii czy tradycyjnych partii, które były częścią PE od 20 lat i które są przyczyną szalonych działań politycznych, które doprowadziły do obecnych podziałów w Europie".

Di Maio podkreślił, że rozmawiał też z przedstawicielami tzw. Żółtych kamizelek, oddolnego ruchu protestu we Francji. Zapowiedział jednak, że nie chce wchodzić w sojusz z agresywną częścią tego ruchu.

Obecnie Ruch Pięciu Gwiazd jest częścią grupy Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej, w skład której wchodzi Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa, która opuści PE po brexicie.

Aby stworzyć grupę w PE należy zebrać ugrupowania z ośmiu krajów Wspólnoty. Di Maio zapowiada już jednak, że dwie kolejne partie są bliskie dołączenia do jego inicjatywy (wówczas do stworzenia grupy będzie brakować już tylko partii z jednego kraju).

Di Maio podkreślił, że celem nowej grupy ma być zebranie w całość "innej Europy". Di Maio dodał, że jego grupa będzie w nowym PE języczkiem u wagi, ponieważ Europejskiej Partii Ludowej i Socjalistom i Demokratom zabraknie w nowym PE głosów do samodzielnej większości.

Na konferencji na której poinformowano o stworzeniu nowej grupy wystąpił również Paweł Kukiz, który mówił m.in. że 25 lat po upadku muru berlińskiego niewiele się zmieniło jeśli chodzi o prawa człowieka w UE.

- Jak Bruksela może mówić o naruszeniach demokracji w Polsce, jeżeli demokracja w Polsce nie istnieje? - pytał. - Chcemy skończyć z biurokracją i korupcją w UE - dodał.

Źródło: politico.eu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA