fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Wybory do PE: Jest nowa lista wyborcza "Żółtych kamizelek"

Obier [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons
Zaledwie tydzień temu "Żółte kamizelki" przedstawiły listę 10 kandydatów do PE. Od tego czasu jednak jeden z kandydatów zrezygnował, ruch stracił też szefa kampanii wyborczej. Teraz "Żółte kamizelki" mają nową listę, na której jest 40 osób, ale ich nazwisk nie podano.

Członkowie ruchu, który nazwę zawdzięcza kamizelkom odblaskowym noszonym przez uczestników ulicznych protestów - zorganizowali od połowy listopada wiele protestów w całej Francji - zmuszając w końcu prezydenta kraju, Emmanuela Macrona, do wycofania się z podwyżek cen paliwa. Wtedy jednak "Żółte kamizelki" przedstawiły nowe postulaty - m.in. członkowie ruchu zaczęli się domagać podniesienia płacy minimalnej. Niektórzy chcieli też referendum ws. odwołania prezydenta Emmanuela Macrona.

Teraz "Żółte kamizelki" chcą wystartować w wyborach do PE. Rzecznik ruchu, Frederic Ibanez poinformował, że na liście wyborczej ruchu ma znaleźć się 40 osób "o różnym pochodzeniu". - To bardzo eklektyczna lista, bardzo otwarta. Próbujemy pozostać apolityczni - podkreśla Ibanez.

Ibanez nie wymienił nazwisk osób, które znalazły się na liście, ale podkreślił, że ruch chce "zmienić Europę".

- Jest wiele rzeczy do przedyskutowania, dlatego jesteśmy tutaj - powiedział dodając, że ruch skupi się na pięciu tematach: sile nabywczej, emeryturach, imigracji, sprawiedliwości socjalnej i fiskalnej oraz suwerenności.

Źródło: Politico.eu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA