fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Krasnodębski wybrany na wiceszefa Parlamentu Europejskiego

European Parliament [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Flickr
Parlament Europejski w tajnym głosowaniu wybrał europosła PiS Zdzisława Krasnodębskiego na nowego wiceprzewodniczącego.

Za kandydaturą Zdzisława Krasnodębskiego opowiedziało się w tajnym głosowaniu 276 europosłów. Jego rywal - Indrek Tarand, Estończyk z frakcji Zielonych, zebrał 193 głosy.

W poniedziałek swoją kandydaturę wycofała belgijska polityk Helga Stevens.

Krasnodębski zastąpi na stanowisku odwołanego w lutym Ryszarda Czarneckiego. Ten ostatni został odwołany po tym, jak porównał eurodeputowaną PO Różę Thun do szmalcownika. Wcześniej Thun w dokumencie niemiecko-francuskiej telewizji Arte niepochlebnie skomentowała sytuację w Polsce pod rządami PiS. Czarnecki stwierdził wówczas, że w czasie II wojny światowej „mieliśmy szmalcowników, a teraz mamy Różę von Thun und Hohenstein i niestety wpisuje się ona w pewną tradycję".

Europoseł PiS został pierwszym w historii wiceprzewodniczącym PE odwołanym ze stanowiska ze względów dyscyplinarnych.

Zdzisław Krasnodębski to polski socjolog, filozof społeczny, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor uniwersytetu w niemieckiej Bremie. Od 2014 roku jest członkiem Rady Programowej PiS - wcześniej był m.in. członkiem honorowego komitetu poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.

W europarlamencie Krasnodębski pełni rolę koordynatora EKR w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE), współprzewodniczącego grupy roboczej EKR ds. demografii, polityki międzypokoleniowej i rodzinnej oraz jest zastępcą członka w Komisjach: Zatrudnienia i Spraw Socjalnych (EMPL), Kultury i Edukacji (CULT) oraz Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA