fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Azylowej rewolucji nie będzie

AFP
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że wiza humanitarna nie może być wstępem do złożenia wniosku azylowego.

Trybunał rozpatrywał we wtorek sprawę chrześcijańskiej rodziny z Aleppo, która w październiku ubiegłego roku udała się do Bejrutu, gdzie w konsulacie belgijskim złożyła podania o przyznanie 90-dniowej wizy humanitarnej. Jeden z członków rodziny był w przeszłości uprowadzony i torturowany. Z racji wyznania rodzina była prześladowana.

Zamierzała udać się legalnie do Belgii, aby złożyć tam wniosek o azyl. Belgijskie władze imigracyjne odmówiły wydania wizy, opierając się na uregulowaniach prawnych dopuszczających złożenie wniosku azylowego dopiero po przekroczeniu granicy Belgii. Rodzina z Aleppo wniosła odwołanie od tej decyzji i w rezultacie sprawa trafiła do TSUE.

Sędziowie nie mieli wątpliwości, że przyznanie wizy humanitarnej pozostaje w wyłącznej kompetencji Belgii. Trybunał uściślił, że w UE nie obowiązuje żaden akt dotyczący wydawania przez państwa członkowskie wiz z przyczyn humanitarnych.

Trybunał odrzucił tym samym opinię prawną przygotowaną przez Paola Mengozziego, włoskiego specjalistę, który udowadniał, że obowiązek taki istnieje w takich sytuacjach jak przedstawiona w skardze syryjskiej rodziny.

Gdyby Trybunał podzielał tę opinię i wydał stosowne orzeczenie, konsekwencją byłoby postawienie europejskiej polityki azylowej na głowie. Oznaczałoby to, że szukający schronienia uchodźcy mogliby składać wnioski azylowe poza granicami Europy. Nie tylko w swoich krajach, ale i poza nimi, dowodząc, że grożą im tortury, są prześladowani czy też dyskryminowani w pojęciu międzynarodowych konwencji regulujących sprawy azylowe.

Wiza humanitarna ma zdecydowanie inny charakter. Została pomyślana dla ludzi, którzy potrzebują specjalnej ochrony w wyjątkowych przypadkach, np. konieczności leczenia za granicą czy też nagłej pomocy w sytuacji zagrożenia życia. Konflikty zbrojne i wojny ostatnich lat, nie mówiąc już o katastrofach spowodowanych żywiołami, sprawiły, że znacznie wzrosła liczba ludzi zagrożonych, co zwiększyło zainteresowanie wizą humanitarną.

Problem w tym, że kodeks wizowy UE uchwalony przez Parlament Europejski oraz Radę w 2009 r. nie jest dość precyzyjny. Instytucje unijne pracują od pewnego czasu nad uściśleniem przepisów. Dziwne by było, gdyby w takiej sytuacji  Europejski Trybunał Sprawiedliwości określił swym wyrokiem, w jakim kierunku powinny pójść zmiany. Postanowił więc nie mieszać się w proces decyzyjny UE.

Jednocześnie orzeczenie ETS przychylne syryjskiej rodzinie z Aleppo byłoby precedensem otwierającym bramy Europy dla wielu uchodźców z całego świata. Przy tym Europa przeżywa nadal szok związany z masowym napływem imigrantów w ostatnich latach. W okresie 2014–2016 przybyło ich 1,6 mln. Trwa exodus z Afryki i jedynie w roku ubiegłym przez Morze Śródziemne dotarło do Włoch 180 tys. uchodźców. W 90 proc. przez Libię. Istnieje obawa, że w tym roku nielegalnych imigrantów będzie więcej.

 

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA