fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Japonia przygotowuje się na napływ uchodźców z Korei Płn.

AFP
Japonia przygotowuje plany działania w przypadku napływu dziesiątek tysięcy Koreańczyków z Północy w przypadku wybuchu kryzysu militarnego lub kryzysu innego rodzaju na Półwyspie Koreańskim. Plany te obejmują działania, które mają przeciwdziałać napływowi szpiegów i terrorystów - podaje Reuters powołując się na japońską gazetę "Yomiuri".

Japońska straż przybrzeżna ma - w przypadku fali uchodźców z Korei Północnej - kierować łodzie z uchodźcami do wyznaczonych portów, gdzie Koreańczycy zostaną przejęci przez policję, która będzie starała się ustalić ich tożsamość - i wydalać z kraju tych, którzy mogą stanowić zagrożenie - czytamy w "Yomiuri". Nie wiadomo jednak dokąd takie osoby miałyby zostać wydalane.

Ci uchodźcy, którym zostanie przyznane prawo tymczasowego pobytu, zostaną skierowane do specjalnych ośrodków, prawdopodobnie w południowej Japonii, po przejściu kwarantanny i innych wymaganych prawem procedur.

Następnie władze będą podejmować decyzję którzy uchodźcy będą mogli pozostać w Japonii.

Junji Ito, urzędnik z biura imigracyjnego japońskiego Ministerstwa Sprawiedliwości przyznaje, że japoński rząd rozważa środki jakie ma zastosować w sytuacji możliwego napływu uchodźców z Korei Północnej. Odmówił jednak podania szczegółów.

Japońska straż przybrzeżna w czwartek uratowała trzech Koreańczyków z Północy, których łódź przewróciła się na wodach niedaleko wybrzeży Japonii (trwają poszukiwania 12 zaginionych członków załogi). Uratowani podkreślają, że są rybakami, a nie uciekinierami - i mają zostać odesłani do Korei Północnej.

W pierwszej połowie 2017 roku w Japonii złożono 8561 wniosków o azyl. Status uchodźcy przyznano jednak zaledwie trzem osobom.

Sytuacja w rejonie Półwyspu Koreańskiego jest napięta w związku z kryzysem w relacjach Waszyngtonu i Pjongjangu. Kolejne podejmowane przez Północ próby rakietowe sprawiają, że prezydent Donald Trump nie wyklucza żadnej z metod rozwiązania kryzysu podkreślając, iż "opcja militarna wciąż leży na stole". Zarówno Korea Północna, jak i USA dysponują bronią atomową.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA