fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Szwecja przyjmie uchodźców, których odrzuciła?

123RF
Uchodźcy, których wnioski o azyl w Szwecji zostały odrzucone a jednocześnie ich ojczyste kraje nie zgodziły się na ich powrót, powinny dostać prawo pobytu w Szwecji, aby uniknąć pozostawania w prawnej próżni przez lata - wynika z raportu przedstawionego szwedzkiemu Ministerstwu ds. Migracji - informuje thelocal.se.

Autorzy raportu proponują, by - zamiast czekać aż macierzyste kraje uchodźców odmówią ich przyjęcia - przyznawać prawo do pobytu w Szwecji osobom, co do których istnieje podejrzenie, że nie będą mogły wrócić do ojczyzny. Władze Szwecji mogą ocenić sytuację takiej osoby przez analizę sytuacji politycznej w kraju, do którego miałaby być ona deportowana, a także doświadczenie wynikające ze sposobu potraktowania innych osób danej narodowości.

- To może dotyczyć bezpaństwowców, a także osób z krajów, których instytucje są na tyle słabe, że nie są w stanie wydać im dokumentów pozwalających na powrót do kraju. W takiej sytuacji nawet jeśli dana osoba współpracuje ze szwedzkimi władzami, nie sposób przeprowadzić deportacji - mówi autorka raportu Anna Lundberg.

- Dla takich osób może to oznaczać 10 a nawet 15 lat niepewności - mówi Lundberg w rozmowie z "Dagens Nyheter" zwracając uwagę, że taka osoba nie może np. podjąć pracy w Szwecji.

Zdaniem autorki raportu gdyby proponowane przez nią zmiany w prawie weszły w życie, ostateczna liczba osób, które otrzymują prawo pobytu w Szwecji nie zmieniłaby się, ale wiele osób mogłoby uniknąć pozostawania w prawnej próżni przez lata, co - jak twierdzi Lundberg - jest szkodliwe zarówno dla nich, jak i dla społeczeństwa.

Już dziś szwedzkie prawo umożliwia przyznawanie osobom, które nie mogą zostać deportowane do ojczyzny, prawa pobytu w Szwecji, ale Lundberg uważa, że procedura ta powinna zostać uproszczona. - W ten sposób takie osoby mogłyby stać się częścią naszego społeczeństwa - przekonuje.

Źródło: thelocal.se
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA