fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczyciele pod presją

Bloomberg
Wojna cenowa w polisach komunikacyjnych, wiele kosztownych regulacji, nowy podatek od aktywów. Nad branżą zawisły ciemne chmury.

Ubezpieczyciele pokazali właśnie swoje wyniki po trzech kwartałach. Nie jest dobrze. Towarzystwa wypłacają coraz hojniejsze świadczenia i odszkodowania, a w ślad za tym nie idzie przyrost zebranej z rynku składki. Efekt? Topnieją zyski i to w bardzo szybkim tempie. Od stycznia do września ubezpieczyciele zarobili łącznie netto 4,3 mld zł – prawie o jedną czwartą mniej niż przed rokiem. A to nie koniec kłopotów branży.

Trudniejszy rynek

To, że klienci będą żądać od zakładów coraz więcej, nie jest wielkim zaskoczeniem. Taki jest skutek nie tylko rosnącej świadomości konsumentów, ale także stopniowego równania do unijnych standardów: na Zachodzie świadczenia i odszkodowania są w niektórych segmentach nawet dwukrotnie wyższe niż składki niż w Polsce.

Klienci też częściej idą do sądów, a te nakazują wypłaty wyższych odszkodowań. Widać to szczególnie w ubezpieczeniach majątkowych: za szkody spowodowane żywiołami w tym roku klienci dostali 1 mld z...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA