fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport

Jak będziemy podróżować po brexicie?

AFP
Zgodnie z umową „rozwodową” pomiędzy Unią Europejską i Wielką Brytanią nie ma jakiegokolwiek zagrożenia dla trwałych połączeń lotniczych, drogowych, kolejowych i morskich. To nie oznacza jednak, że nic się nie zmieni.

Od 1 października 2021 obywatele UE podróżujący do Wielkiej Brytanii nie wjadą tam „na dowód” i będą potrzebowali paszportu do przekroczenia granicy brytyjskiej. Z kolei Brytyjczycy także będą potrzebowali paszportów oraz wiz, jeśli postanowią w jakimkolwiek kraju unijnym przebywać bez przerwy ponad 90 dni. A łącznie w ciągu roku mogą spędzić bezwizowo 180 dni, podzielonych na krótsze okresy.

Dla mieszkańców UE, którzy chcieliby podróżować do Wielkiej Brytanii ze swoimi zwierzętami domowymi jest jedna ważna zmiana: paszporty zwierzaków tracą ważność. I ta zasada obowiązuje obydwie strony. Od 31 grudnia 2020 zwierzęta będą musiały zostać zaszczepione, zaczipowane, a ich właściciele na podstawie świadectw weterynaryjnych będą musieli wyrobić im nowe dokumenty (Animal Health Certificate). Dotyczą one przekraczających granicę między UE i Irlandią Północną a Wielką Brytanią.

Zmiany w transporcie lotniczym dotyczą raczej przewoźników i cargo niż pasażerów. Brytyjskim liniom lotniczym została odebrana tzw. piąta wolność, czyli nie będą mogły latać pomiędzy lotniskami znajdującymi się na terenie UE, ani np. wykonywać rejsów Amsterdam-Bangkok jeśli nie posiadają licencji z któregokolwiek kraju Wspólnoty. W ramach oddzielnej umowy możliwe będzie wykonywanie rejsów cargo pomiędzy UE i Wielką Brytanią. Ten kraj przestanie być członkiem Europejskiej Agencji, Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), nie będzie więc także płaciła składek. Chociaż planowana jest ścisła współpraca w kontroli lotów oraz w bezpieczeństwie lotniczym.

Ale bez zmian Brytyjczycy mogą latać na trasach pomiędzy krajami UE i Wyspami, a prawa pasażerów mają być wzajemnie honorowane.

Te wszystkie zapisy mają obowiązywać do 28 lutego bądź do czasu, kiedy parlamenty wszystkich krajów UE oraz Wielkiej Brytanii zatwierdzą umowę brexitową.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA