fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport drogowy

Litwa ciągnie Via Baltica do polskiej granicy

materiały prasowe
Modernizacja 40-km odcinka Via Baltica od Mariampola do granicy z Polską kosztować będzie około 300 mln euro. Będzie nim można jechać z prędkością 130 km/h.

Witalis Andriejew, szef Dyrekcji Dróg Litwy poinformował, że rozpoczynają się przygotowania do modernizacji odcinka Via Baltica do granicy z Polską. Na dniach resort transportu przedstawi rządowi do zatwierdzenia specjalny plan inwestycji - ponad 40 kilometrów czteropasmowej trasy z Mariampola do polskiej granicy oraz wystąpi o zgodę na rozpoczęcie wykupu ziemi pod drogę. 

- Jak tylko rząd zatwierdzi plan generalny, ogłosimy przetarg na opracowanie techniczne. Równolegle będziemy wykonywać procedurę przejmowania (wykupu) ziemi na potrzeby publicznej inwestycji. Zajmie to w sumie do półtora roku. Do przejęcia jest 745 działek lub ich części. Na razie nie wiadomo, ile na to potrzeba będzie pieniędzy - mówił Andriejew, cytowany przez portal Delfi.

Na razie wiadomo, że całość będzie kosztować około 300 mln euro, choć kwota ta może tak wzrosnąć, jak i zmaleć. 

Zmodernizowany odcinek będzie czteropasmowy. Dozwolona prędkość zostanie zwiększona do 130 kilometrów na godzinę, nie będzie jednopoziomowych przejazdów i zjazdów, a tranzyt i transport lokalny zostaną rozdzielone. Budowa ruszy w 2021 r., a zakończy do końca 2025 r. 

Via Baltica połączy drogami szybkiego ruchu Tallin, Rygę, Kowno i Warszawę. Tym szlakiem z Zachodu Europy przez Polskę jedzie najwięcej tirów. Długość litewskiego odcinka to 274 km. Ma on status inwestycji państwowej szczególnej wagi.

W końcu minionego roku oddany został do użytku 40-kilometrowy czteropasmowy odcinek Mariampol - Kowno, a do końca tego roku gotowa będzie 22-kilometrowa obwodnica Poniewieża (lit. Panevežys). W 2020 r. przebudowane zostaną węzły drogowe Giraite i Sargenai. Do 2030 r. powstanie 50-km odcinek od granicy z Łotwą do Poniewieża, a do 2035 r. ostatni 80-km odcinek na terenie Litwy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA