fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Terroryzm

Finlandia: 22-latek chciał zabijać "cudzoziemców i muzułmanów"

stock.adobe.com
Przed sądem rejonowym w Helsinkach rozpoczął się proces 22-letniego mężczyzny, który miał planować zamach bombowy z użyciem bomb domowej produkcji na jednej z głównych ulic Helsinek w czasie obchodów nadejścia 2019 roku.

Prokurator twierdzi, że 22-latek planował atak w miejscu, gdzie miało się znajdować "wielu cudzoziemców i muzułmanów".

W akcie oskarżenia czytamy, że oskarżony przeprowadzał testy ładunków wybuchowych, zanim został aresztowany w październiku 2018  roku.

Ponadto oskarżony miał ściągnąć z sieci instrukcję stworzenia domowej produkcji bomby i zamierzał ukraść z miejsca pracy materiały niezbędne do stworzenia ładunku wybuchowego.

Oskarżony nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. Przyznał się jedynie do zrobienia ładunków wybuchowych i mówienia o tym, że chce je zdetonować, w momencie, gdy znajdował się pod wpływem alkoholu.

Podczas śledztwa oskarżony przyznał jednocześnie, że chciałby, aby różne kultury i religie "nie współistniały ze sobą". Wyraził też przekonanie, że Europa powinna być miejscem dla "europejskiej kultury".

W czasie przesłuchania przed sądem oskarżony korzystał z pomocy tłumacza. Fińskie media nie podają, jakiej jest narodowości. Wiadomo, że nie ma stałego adresu w Finlandii.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA