fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Antyislamskie ulotki na Uniwersytecie Wschodniej Finlandii

materiały prasowe
Na Uniwersytecie Wschodniej Finlandii od kilku miesięcy rozpowszechniane są antyislamskie notki. Władze uczelni nie potrafią ustalić ich źródła.

Ulotki są rozpowszechniane po kampusie uczelni, a także umieszczane między kartkami książek dostępnych w uczelnianej bibliotece. Wiosną policja wszczęła postępowanie wyjaśniające w tej sprawie, ale nie przyniosło ono żadnych efektów. Teraz poszukiwania winnego zostają wznowione przez władze uczelni.

Jak dotąd znaleziono dziesięć wersji antyislamskich ulotek, na których umieszczono hasła takie jak "Islam jest zagrożeniem dla fińskiej kultury".

- Zaniepokoiło nas, gdy na jednej z ulotek pojawiło się nazwisko jednego z pracowników naukowych naszej uczelni. Gdy do tego doszło, sprawa stała się nieco bardziej poważna - przyznał szef ochrony uczelnianego kampusu Heikki Loikkanen. Pracownik, o którym mowa, aktywnie angażuje się w pomoc uchodźcom napływającym do Finlandii.

Ulotki można znaleźć w różnych miejscach - ktoś wsuwa je między broszury promocyjne uniwersytetu, między kartki książek w bibliotece, a także rozrzuca po innych uczelnianych budynkach.

Kiedy wiosną uczelnia poinformowała o sprawie policję, ta umorzyła postępowanie w związku z niewykryciem winnych. Teraz jednak komendant Sami Joutjarvi przyznaje, że postępowanie może zostać wznowione.

Rektor Uniwersytetu Jukka Mönkkönen zapewnił, że uczelnia bardzo uważnie przygląda się sprawie. Dodał, że władze Uniwersytetu nie tolerują politycznej ani rasistowskiej propagandy na terenie uczelni.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA