fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Terroryzm

Australia: Chcieli wysadzić samolot bombą ukrytą w maszynce do mięsa

pxhere
Dwaj bracia z Sydney zostali uznani za winnych spisku i planowania wysadzenia samolotu Etihad bombą ukrytą w maszynce do mięsa.

Według prokuratora rodzeństwo działało razem ze swoim starszym bratem Tarkiem Khayatem, który był związany z tzw. Państwem Islamskim w Syrii, oraz „kontrolerem” - jak nazwano niezidentyfikowaną osobę związaną ze starszym bratem.

51-letni Khaled Khayat został uznany już w maju za winnego działalności spiskowej między styczniem a lipcem 2017 roku. Celem spisku było przygotowanie lub zaplanowanie ataku terrorystycznego, ale Sąd Najwyższy Nowej Południowej Walii nie uzgodnił wyroku dla jego brata.

34-letni Mahmoud Khayat ponownie stanął przed sądem, i tym razem, w czwartek po południu, uznano go za winnego tego samego zarzutu.

Plan zamachowców polegał na włożeniu bomby w maszynkę do mięsa do bagażu czwartego brata - Amera Khayata - który leciał z Sydney samolotem Etihad. Ale plan został porzucony przez spiskowców, ponieważ na lotnisku stwierdzono, że bagaż jest zbyt ciężki.

Khaled Khayat zaproponował następnie, że on zajmie się bombą. - „Kontroler” powiedział mu, aby tego nie robił, ponieważ musi zostać na miejscu i kontynuować swoje zadanie, a on będzie musiał znaleźć kogoś innego - tłumaczył prokurator Lincoln Crowley.

Nie był to jedyny spisek mężczyzn wspierających dżihad. Drugi dotyczył próby użycia trującego gazu, który starszy brat chciał wyprodukować we własnym domu, zgodnie z instrukcjami wydanymi przez „kontrolera”.

Po aresztowaniu Khaleda Khayata policja znalazła w jego portfelu kartkę papieru z arabskimi słowami, cyframi i symbolami. Została ona zbadana przez chemika sądowego oraz tłumaczy, którzy stwierdzili, że jedna strona kartki zawierała prawidłowy wzór chemiczny na trujący gaz, a druga - szczegóły dotyczące jego użycia.

Źródło: The Sydney Morning Herald
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA