fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Terroryzm

Premier Nowej Zelandii zapowiada zmiany w dostępie do broni

Jedna ze sztuk broni, użytych przez zamachowca
AFP PHOTO / HANDOUT
Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern zapowiedziała natychmiastowe zmiany w przepisach dotyczących dostępu do broni, po strzelaninach w dwóch meczetach w Christchurch, w których zginęło 49 osób. Napastnik broń użytą w atakach nabył legalnie.

W piątkowym ataku na dwa meczety w nowozelandzkim Christchurch zginęło 49 osób, a 48 zostało rannych. Napastnik został zidentyfikowany jako 28-letni Brenton Tarrant. Jest Australijczykiem mieszkającym w Nowej Zelandii. Mężczyzna przed atakiem opublikował w internecie 74-stronicowy antyimigrancki "manifest", w którym wyjaśnia, kim jest i dlaczego przeprowadził ataki.

Przemawiając na konferencji prasowej w sobotę rano (miejscowego czasu), Jacinda Ardern poinformowała, że mężczyzna podejrzany o przeprowadzenie aktu terrorystycznego użył pięciu sztuk broni palnej, w tym dwóch sztuk broni półautomatycznych i dwóch strzelb.

Nowozelandzka premier dodała, że mężczyzna miał licencję na posiadanie broni. Uzyskał ją w 2017 roku i od tego czasu mógł legalnie kupić broń palną. Australijczyk przed atakiem nie znajdował się na żadnej liście obserwacyjnej policji i służb.

- Mogę wam teraz powiedzieć jedno - nasze przepisy dotyczące broni się zmienią - zapowiedziała dziennikarzom Ardern.

- Podjęto próby zmiany naszych przepisów w 2005, 2012 i w 2017 roku. Teraz jest czas na zmiany. Pojawiają się oczywiście pytania, w jaki sposób ta osoba była w stanie wjechać do kraju i dokonać tego aktu terroru - mówiła premier.

- Poinstruowałam (organy rządowe), aby w poniedziałek złożyły w gabinecie sprawozdania z tych wydarzeń, w celu wzmocnienia naszych systemów na wielu frontach, w tym między innymi w kwestii broni palnej, kontroli granicznych, usprawnienia wymiany informacji z Australią i praktyk dotyczących procedur związanych z listami obserwacyjnymi - dodała Jacinda Ardern.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA