Celem Obserwatorium będzie eksponowanie najważniejszych postępów w dziedzinie tej technologii, wspieranie europejskich podmiotów oraz zwiększanie współpracy UE z zainteresowanymi stronami działającymi w tym obszarze.

Technologia blockchain w znaczący sposób ma wpłynąć na usługi cyfrowe oraz spowodować przekształcenie modeli biznesowych w wielu obszarach działalności, w tym w sektorze opieki zdrowotnej, ubezpieczeń, finansów, energetyki, logistyki, zarządzania prawami własności intelektualnej czy usług administracji publicznej.

- Technologie te mogą przyczynić się do zmniejszenia kosztów przy jednoczesnym zwiększeniu poziomów zaufania, identyfikowalności i bezpieczeństwa. Dzięki zapewnieniu ochrony przed atakami oraz eliminacji konieczności korzystania z usług pośredników mają one ogromny potencjał w zwiększaniu bezpieczeństwa transakcji społeczno-gospodarczych dokonywanych online - twierdzi wiceprzewodniczący ds. jednolitego rynku cyfrowego Andrus Ansip. - Bazując na szerokiej europejskiej puli talentów oraz świetnie prosperujących przedsiębiorstwach typu startup, chcemy sprawić, aby Europa stała się wiodącym regionem świata w zakresie inwestycji w rozwój blockchain - kontynuuje.

Również Mariya Gabriel, komisarz ds. gospodarki cyfrowej, podkreśla, że Europa może stać się liderem w rozwijaniu tej technologii. - W tym celu konieczne jest stworzenie sprzyjającego środowiska - zamiast mozaiki inicjatyw i infrastruktur w obszarze technologii łańcucha bloków potrzebny jest jednolity rynek cyfrowy, z którego mogliby korzystać wszyscy obywatele. Uruchomienie Unijnego Obserwatorium i Forum ds. Łańcucha Bloków jest ważnym krokiem w tym kierunku - przekonuje.

Od 2013 r. projekty związane z technologią blockchain finansowane są przez KE w ramach unijnych programów badawczych 7PR i „Horyzont 2020". Do 2020 r. projekty oparte o tę technologię otrzymają od Komisji do 340 mln euro wsparcia.