Autonomiczne samochody, drony, internet rzeczy czy cyfrowi asystenci to tylko niektóre z wielu nowości prezentowanych na targach CES

Auta sterowane przez komputery, cyfrowi asystenci i inne nowości

Publikacja: 24.01.2016 18:16

Podczas targów CES w Las Vegas nowoczesność spotkała się z tradycyjnym przemysłem

Podczas targów CES w Las Vegas nowoczesność spotkała się z tradycyjnym przemysłem

Foto: AFP

To, co dotychczas znaliśmy z książek czy filmów fantastyczno-naukowych, staje się dziś rzeczywistością. Samochody sterowane przez komputery, niepotrzebujące kierowców, osobowe drony, przedmioty codziennego użytku podłączone do internetu, roboty i cyfrowi asystenci, wirtualna rzeczywistość – wszystko to już wkrótce stanie się powszechnie obecne w naszym życiu. Jesteśmy świadkami rewolucji technologicznej. Uzmysławiają nam to zakończone półtora tygodnia temu największe na świecie targi elektroniki użytkowej CES 2016.

Innowacje zmieniają świat

Odbywające się w Las Vegas targi CES pobiły kolejne rekordy. Nie tylko zgromadziły najwięcej dotąd gości (ponad 170 tys.) i wystawców (ponad 3,8 tys.), ale były też najchętniej komentowanym wydarzeniem w branży nowych technologii. Nic dziwnego. Pokazano tam przełomowe innowacje we wszystkich kluczowych dziedzinach elektroniki użytkowej. Nowości te nie tylko bezpośrednio wpłyną na nasze życie, ale mogą też pomóc w rozwiązaniu wielu współczesnych problemów.

– Podczas CES można było zobaczyć, że nowe technologie to zdecydowanie więcej niż tylko pojedyncze produkty czy usługi – to sposób na realną zmianę przyszłości. Niesamowite jest to, jak nowoczesność spotyka się z tradycyjnym przemysłem, jak na siebie wzajemnie wpływają i wspólnie szukają nowych rozwiązań czy możliwości – komentuje Gary Shapiro, szef Consumer Technology Association, organizatora targów.

Jak dodaje, dziś technologia ma wpływ praktycznie na każdy aspekt naszego życia, od ułatwienia ćwiczeń fitness i monitorowania jakości snu, przez zwiększenie bezpieczeństwa w domach oraz w czasie podróży, po zapobieganie czy leczenie chorób. Innowacje każdego dnia coraz bardziej zmieniają nasz świat.

Potrzebna tylko transmisja danych

Napędem jest internet. Przybywa urządzeń podłączonych do sieci, ale też wzajemnie się komunikujących. Według najnowszych analiz Deloitte prędkość internetu liczona w gigabitach na sekundę (Gbit/s) wzrośnie do końca 2016 r. aż dziesięciokrotnie. Około 70 proc. tego transferu będą stanowić połączenia realizowane z domów.

Jak pokazują dane analizowane przez Deloitte, zmienia się też sposób, w jaki korzystamy ze smartfonów. 26 proc. użytkowników telefonów komórkowych wykorzystuje wyłącznie transmisję danych, w ogóle nie wykonując tradycyjnych połączeń telefonicznych (rozmowy są prowadzone przez internet).

Sterowanie komendami głosowymi

Eksperci Ericssona przewidują z kolei, że już wkrótce w smartfonach nie będą potrzebne ekrany. Rozwiązaniem może być inteligentny asystent, dzięki któremu nie trzeba będzie korzystać z ekranu dotykowego smartfona lub tabletu.

Według analityków firmy Gartner do 2019 r. jedna trzecia komputerów będzie sterowana komendami głosowymi i gestami. Monitory mogą być zastąpione również przez inteligentną elektronikę ubieralną (tzw. wearables, czyli inteligentne rzeczy noszone przez człowieka). 85 procent użytkowników smartfonów twierdzi, że stanie się ona powszechna w ciągu najbliższych pięciu lat. Połowa respondentów wierzy, że będzie można w ten sposób komunikować się z domowymi urządzeniami w ten sam sposób jak z drugą osobą. A to już krok ku sztucznej inteligencji.

Poniżej prezentujemy sześć innowacji, które zostały zaprezentowane podczas targów CES. Wiele wskazuje na to, że już za kilka lat pojawią się w naszym codziennym życiu.

Autonomiczne auta

Świat motoryzacji czeka w najbliższych latach prawdziwa rewolucja. Przyszłość to autonomiczne samochody kierowane przez komputery – wynika z raportu „The future of mobility" opracowanego przez Deloitte. Będzie można je wypożyczać, żeby dojechać do wybranego miejsca. Wyliczono, że tylko w USA pojawienie się takich pojazdów w szerszej skali spowodowałoby spadek emisji spalin nawet o 90 proc., a liczby śmiertelnych ofiar wypadków o 32 tys. rocznie. Nad projektami samokierujących się samochodów pracują największe koncerny motoryzacyjne: Ford, Toyota, GM, a także giganci nowych technologii: Apple, Tesla i Google. Autonomiczne auta należały do najpopularniejszych tematów podczas tegorocznych targów CES. Najwyraźniej od pojazdów rodem z filmów science fiction dzielą nas już nie dekady, lecz lata. Sprawą zainteresował się nawet Parlament UE, który chce przygotować pakiet dyrektyw dotyczących tej nowości na rynku samochodowym.

Wirtualny świat

Wirtualna rzeczywistość (VR) to dziś jeden z kluczowych trendów konsumenckich. Eksperci przewidują, że w 2016 r. rynek VR wystrzeli. Właśnie w tym roku swoje gogle wprowadzają do sprzedaży: Sony, Oculus i HTC. Parę miesięcy temu zrobił to Samsung. Prace nad tą technologią uruchamia Google, który utworzył nowy dział VR i nawiązał współpracę z producentem kamer GoPro. Celem kooperacji ma być tworzenie filmów 360 stopni. Posiadacze gogli będą mogli zanurzyć się w filmie niczym w rzeczywistości i samodzielnie decydować, w którą stronę otaczającego ich świata spojrzeć. W ten sposób mamy nie tylko oglądać telewizję czy grać w gry wideo, ale również pracować. Taką możliwość da nam Microsoft; w Windows 10 bezpośrednio na naszym biurku wyświetlane będą holograficzne obrazy, np. trójwymiarowe słupki Excela. Na razie problemem jest cena. Oculus Rift w Europie kosztuje ok. 700 dolarów, PlayStation VR ma być jeszcze droższy.

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja (ang.: AI – artificial intelligence) rozwija się niezwykle dynamicznie. Swoich wirtualnych asystentów oferuje już Microsoft (Cortana), Apple (Siri) czy Amazon (Echo). Z najnowszego raportu BofA Merrill Lynch wynika, że wkraczamy w erę robotów. Według prognoz do 2025 r. będą one wykonywać aż 45 proc. zadań produkcyjnych (obecnie ok. 10 proc.). O tym, że roboty oraz sztuczna inteligencja stają się integralną częścią codziennego życia, może świadczyć fakt, że 2014 r. był trzecim kolejnym rokiem rekordowej sprzedaży robotów na świecie (229 tys., wzrost o 29 proc.). Technologie te zmienią obraz wielu sekto- rów: przemysłu, obronności czy ochrony zdrowia. Szacuje się, że wprowadzenie AI zwiększy produktywność o 30 proc. i obniży koszty nawet o jedną trzecią. Światowy rynek robotów osiągnie do 2020 r. wartość 152,7 mld dolarów. Według Merrill Lynch istnieje 50 proc. szans na stworzenie pełnej AI (tzw. uczące się maszyny) do 2040–2050 r.

Technologie ubieralne

Nadeszła era technologii ubieralnych, czyli tzw. wearables. Dzięki elektronice noszonej na sobie będziemy mogli monitorować niemal każdy aspekt naszego życia. Inteligentne stają się kolejne elementy naszej garderoby. Są to już nie tylko zegarki (smartwatch), ale także buty, paski, torby, okulary, a nawet T-shirty. Przebojem w tym roku może się okazać naszyjnik Ili – pierwszy na świecie tego typu translator, który pozwala w wygodny sposób porozumieć się z osobą mówiącą obcym dla nas językiem. Naszyjnik w czasie rzeczywistym, nawet bez połączenia z internetem, tłumaczy z angielskiego, chińskiego, a wkrótce też francuskiego, włoskiego czy arabskiego. Sprzedaż ruszy w marcu. Niestety, nic nie wiadomo o wersji polskiej.

Według IDC w tym roku sprzedaż wearables sięgnie 45,7 mln urządzeń (wzrost o 133,4 proc. w porównaniu z 2015 r.). Firma przewiduje, że do 2019 r. roczny popyt na tego typu technologie przekroczy 126 mln.

Koniec ery pecetów

Zapoczątkowana w drugiej połowie XX wieku era komputerów chyli się ku końcowi. Popularne pecety, choć zrewolucjonizowały nasze życie, powoli stają się zamkniętym rozdziałem historii. Jak pokazują badania firmy Gartner, segment PC w 2015 r. skurczył się po raz kolejny, tym razem o 8 proc. Sprzedano 288 mln komputerów, czyli aż o jedną czwartą mniej niż w 2011 r. Według IDC ten rok znowu przyniesie 3-proc. spadek. Mniej sprzedają niemal wszyscy producenci. Lider rynku, firma Lenovo, w IV kwartale 2015 r. zaoferowała o ponad 4 proc. mniej pecetów niż rok wcześniej. Spadek w przypadku HP sięgnął 8 proc., a Acera – ponad 11 proc. Nieznaczny wzrost odnotował tylko Apple. Nic dziwnego, że kolejni producenci rezygnują z komputerów PC. Zrobiły to już IBM, Sony, Samsung. Teraz spekuluje się, że tak samo postąpią Toshiba i Fujitsu. Pecety zastępowane są m.in. przez tablety, choć ich sprzedaż też wyhamowuje – w tym roku spadnie o 5 proc. – prognozuje Digitimes.

Smart home

Zakończone niedawno targi elektroniki CES w Las Vegas wyraźnie pokazały, że internet rzeczy (inteligentne urządzenia), a zwłaszcza jego kluczowy składnik, czyli tzw. inteligentny dom (smart home), zdobywają coraz większą popularność. Szacuje się, że 40 proc. amerykańskich przedsiębiorstw w ciągu najbliższych dwóch lat planuje wykorzystać internet rzeczy (IoT) do zwiększenia sprzedaży swoich produktów. W Polsce do 2018 r. wartość takich rozwiązań będzie warta ponad 12 mld zł. Inteligentna lodówka będzie potrafiła złożyć zamówienie na kończące się produkty spożywcze. Klimatyzacja sama umówi użytkownika na konieczny przegląd okresowy. To tylko przykłady rozwiązań typu smart home. Eksperci nie mają wątpliwości, że w ciągu paru lat zmienią one nasz sposób życia. W Polsce IoT jest na bardzo wczesnym etapie, ale dynamika rozwoju jest tak duża, że niedługo w każdym gospodarstwie domowym będzie jakieś inteligentne urządzenie.

To, co dotychczas znaliśmy z książek czy filmów fantastyczno-naukowych, staje się dziś rzeczywistością. Samochody sterowane przez komputery, niepotrzebujące kierowców, osobowe drony, przedmioty codziennego użytku podłączone do internetu, roboty i cyfrowi asystenci, wirtualna rzeczywistość – wszystko to już wkrótce stanie się powszechnie obecne w naszym życiu. Jesteśmy świadkami rewolucji technologicznej. Uzmysławiają nam to zakończone półtora tygodnia temu największe na świecie targi elektroniki użytkowej CES 2016.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Setki tysięcy Rosjan wyjadą na majówkę. Gdzie będzie ich najwięcej
Biznes
Giganci łączą siły. Kto wygra wyścig do recyclingu butelek i przejmie miliardy kaucji?
Biznes
Borys Budka o Orlenie: Stajnia Augiasza to nic. Facet wydawał na botoks
Biznes
Najgorzej od pięciu lat. Start-upy mają problem
Biznes
Bruksela zmniejszy rosnącą górę europejskich śmieci. PE przyjął rozporządzenie