fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Notebook na syberyjskie mrozy

123RF
Rosjanie pracują nad laptopem, który będzie mógł pracować w temperaturze bliskiej minus 50 stopniom.

Kreml wydzielił z budżetu 150 mln rubli (10,3 mln zł) na projekt firmy rosyjskiej T-Platforma, budowy pierwszego rodzimego mrozoodpornego i super wytrzymałego komputera przenośnego, dowiedziała się gazeta Izwiestia.

Firma poinformowała, że pracuje nad dwoma urządzeniami - jedno to notebook na bazie procesora x86 koncernu Intel; drugi na bazie procesora Baikal-M rosyjskiego producenta Baikal Electronics (spółka-córka T-Platformy).

Notebook na bazie Intela jest po to, by rosyjskie firmy, które już pracują na sprzęcie z amerykańskim procesorem i oprogramowaniem, mogły łatwiej zaadoptować u siebie rodzimy sprzęt.

„Mamy bardzo duży procent klientów, którzy przyzwyczaili się do określonego oprogramowania i przestawienie się na coś nowego, jest dla nich trudne” - wyjaśniają autorzy nowego rosyjskiego laptopa.

Ich mrozoodporny sprzęt jest w Rosji bardzo oczekiwany. W Jakucji (Republika Sacha) średnie temperatury zimą to -50 st C. W tej części Syberii znajduje się wiele bogatych złóż surowcowych, w tym diamentów, ropy i gazu. Pracuje dużo grup geologów i firm poszukiwawczych i wydobywczych. Wszyscy oni mają duże kłopoty z elektroniką w niskich temperaturach.

Aleksandr Gołub z T-Platforma wylicza, gdzie można będzie korzystać z projektowanych urządzeń: na platformach wiertniczych, w tajdze, przy odwiertach geologicznych, wszędzie tam gdzie są silne pola elektromagnetyczne. Notebooki mają pracować normalnie w przedziale temperatur od +50 st C do - 50 st C; będą odporne także na wstrząsy, wibracje, wstrząsy sejsmiczne, upadek na skały i do wody.

Pierwsze egzemplarze trafią do testowania w przyszłym roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA