Reklama
Rozwiń

Mutanty i hybrydy

W Muzeum Narodowym we Wrocławiu otwarto wystawę „Marek Oberländer i Jan Lebenstein. Totemiczny znak figury ludzkiej”, porównującą dwóch wybitnych polskich artystów XX wieku

Aktualizacja: 05.09.2020 10:49 Publikacja: 05.09.2020 10:45

Jan Lebenstein, Figure axiale (Figura osiowa), 1962

Foto: Arkadiusz Podstawka

Można na niej zobaczyć sto dzieł pochodzących z bogatej kolekcji wrocławskiego muzeum. Jan Lebenstein (1930–1999) jest dziś twórcą często przypominanym, więc jego różnorodną twórczość znamy bardzo dobrze. Marka Oberländera (1922–1978) najczęściej wspomina się jako współtwórcę Arsenału, przełomowej wystawy z 1955 roku, która stała się zapowiedzią odwilży i zerwania z socrealizmem. Kojarzymy go więc przede wszystkim z ekspresyjnymi antywojennymi dziełami, pochodzącymi z tamtego czasu, jak „Napiętnowani”, czy dramatyczne litografie „Nigdy więcej getta”. Wystawa we Wrocławiu odwołuje się do twórczości obydwu artystów z lat 60. i pokazuje pokrewny wątek ich twórczości, udostępniając przy tym prace Oberländera nieoglądane od czterech dekad.

Już od 19 zł/msc przez pierwszy rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

19 zł za miesiąc przez pierwszy rok, od 13 miesiąca każdy kolejny w cenie 39 zł za miesiąc.

Rzeźba
Anatomia antyku na Zamku Królewskim z kolekcji Stanisława Augusta
Rzeźba
Rzeźby Abakanowicz wkroczyły na Wawel. Jej drapieżne ptaki nurkują wśród drzew
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu