Młoda Polska jedzie do Szwecji

Muzeum Sztuki w Göteborgu otworzy 27 października wystawę „Młoda Polska. Polskie malarstwo fin de siecle”, powstałą we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie i Instytutem Adama Mickiewicza.

Publikacja: 27.10.2018 15:00

Foto: Instytut Adama Mickiewicza

Będzie to pierwsza duża prezentacja sztuki polskiej z tego okresu w Szwecji - mówi Piotr Rypson, po. dyrektor a Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

 

W Göteborgu zaprezentowanych zostanie ponad 60 dzieł. Są wśród nich prace tak wybitnych artystów, jak Olga Boznańska, Józef Chełmoński, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Edward Okuń, Wojciech Weiss, Witold Wojtkiewicz i Stanisław Wyspiański.

W sztuce polskiej przełomu XIX i XX wieku pojęcia wolności i nadziei były ważnymi tematami. Elementy symbolizmu, neoromantyzmu i wczesnego modernizmu stworzyły niepowtarzalny i wyrazisty klimat i ruch artystyczny przede wszystkim w Krakowie i Warszawie. Wolność słowa, możliwość indywidualnych wyborów życiowych, krytyczne myślenie leżą więc u podstaw tego projektu.

Ta wystawa mówi jednak także o dynamicznych przemianach zachodzących w Europie na przełomie XIX i XX wieku. To również okazja do porównania dzieł polskich i skandynawskich tego okresu. Można zauważyć w nich podobieństwa (np. wyraźną opozycje do akademickiego podejścia do sztuki, czy fascynacje pejzażem), ale i różnice.

– Wystawa powstała w ścisłej współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, z którego wypożyczyliśmy 50 obrazów - opowiada jej kurator Kristoffer Arvidsson. – Mamy też dzieła z Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowego w Krakowie. Ekspozycję podzieliliśmy na cztery tematy: Portrety, Mitologia, Folklor i Natura.

Twórcy wystawy chcą inacej opowiedzieć o sztuce schyłku XIX wieku. W krajach skandynawskich, jak i innych w Europie, zwykle mocno koncentruje się ona wokół sceny paryskiej. Choć wielu artystów wyjeżdżało wówczas do Paryża i pozostawało tam, to ekspozycja skupia się na tych, którzy wracali potem do ojczyzny i rozwijali nowe nurty w Monachium, Wiedniu, Krakowie, Warszawie, Göteborgu.

W zbiorach Muzeum Sztuki w Göteborgu, liczących 70 tysięcy obiektów, znacząca część kolekcji poświecona jest sztuce skandynawskiej i szwedzkiej XIX i XX wieku. Osobne galerie muzeum prezentują skandynawską artystyczną scenę lat 1880-1890, rodzimy fin de siecle (m.in. są tu prace Edvarda Muncha), modernizm w Szwecji od 1909 roku, którego przedstawicielami są uczniowie Matisse’a: Isaac Grünewald i Sigrid Hjerten, czy kolorystów z Göteborga. Muzeum ma też kolekcję sztuki międzynarodowej od XV wieku do współczesności, w której znajdują się dzieła Rembrandta, Moneta, van Gogha, Picassa. 

Wystawie „Młoda Polska. Polskie malarstwo fin de siecle” towarzyszy obszerny katalog z tekstami badaczy z Polski i Szwecji. Porównują oni sztukę z Polski i krajów skandynawskich na przełomie wieków, piszą o związkach między polskimi twórcami a sceną artystyczną w innych krajach oraz historycznych uwarunkowaniach ruchu Młodej Polski.

Wystawa jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach programu „Niepodległa”. W Göteborgu można ja oglądać do 17 marca 2019 roku.

Będzie to pierwsza duża prezentacja sztuki polskiej z tego okresu w Szwecji - mówi Piotr Rypson, po. dyrektor a Muzeum Narodowego w Warszawie.

W Göteborgu zaprezentowanych zostanie ponad 60 dzieł. Są wśród nich prace tak wybitnych artystów, jak Olga Boznańska, Józef Chełmoński, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Edward Okuń, Wojciech Weiss, Witold Wojtkiewicz i Stanisław Wyspiański.

Pozostało 86% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl
Rzeźba
Trzy skradzione XVI-wieczne alabastrowe rzeźby powróciły do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
Rzeźba
Nagroda Europa Nostra 2023 za konserwację Ołtarza Wita Stwosza
Rzeźba
Tony Cragg, światowy wizjoner rzeźby, na dwóch wystawach w Polsce